Зошто некои луѓе спијат со лук под перница? Има 4. добри причини, а ниту една не е СУЕВЕРИЕ!

Кога ќе ги прочитате овие причини, можеби и вие ќе сакате да спиете со лак под перницата.
Освен што со векови се смета за најдобар и најмоќен природен антибиотик, некои луѓе секогаш ставаат лук под перница пред да си легнат.

Помага при затнат нос?
Мирисот на лук, наводно, може да помогне при затнат нос бидејќи наводно ги расчистува дишните патишта и поттикнува исфрлање на слузта. Тој процес е бавен, но ефикасен, пишува „Bright Side“.


Го зајакнува имунолошкиот систем?
Се верува дека лукот уништува многу видови на лоши бактерии и дека има силна антибактериска моќ. Ако редовно спиете со лук под перница, веројатно ќе забележите дека полесно се будите наутро а поретко се разболувате.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Светата маченичка Кикилија (Цицилија)

Родена е во Рим од богати и угледни родители. Имаше голема вера во Христа и …