Tag Archives: корисно

(Рецепт) БОЛКА ВО ЗГЛОБОВИТЕ, КИСЕЛИНА, ЛОШ ЗДИВ: Зошто е добро да се пие МЕД и ОЦЕТ?

Овој народен лек може да ви помогне за многу заболувања. Сировиот мед и јаболков оцет имаат корисен ефект поради нивната способност за одбрана од инфекции и разни заболувања со кои се среќаваме. Ако пиете мешавина од мед, можете да ги решите следниве проблеми како што се: – Болки во зглобовите …

Повеќе »

3 НАЈЕФИКАСНИ начини за брзо чистење на тоалетната школка

Чистењето на тоалетот не мора да биде комплицирано. Чистачите за тоалети што ги користиме обично се полни со хемикалии и силни мириси, затоа е потребно да се грижиме за испарувањето, како и кожата. За да повеќе немате главоболка од силните хемикалии, ви предлагаме три алтернативни, но подеднакво ефикасни начини на …

Повеќе »

Звучи невозможно, но е вистина: ЖЕШКИОТ ЧАЈ во текот на летото лади подобро од СЛАДОЛЕД

Топол чај не треба да се пие само во текот на зимата. Топлината е полесно да ја поднесете ако се „оладите“ со чаша ледена вода или некој друг пијалок. Сепак, ќе постигнете многу поголем ефект на ладење ако испиете шолја топол чај наместо ладна лимонада или сладолед. Науката има објаснување …

Повеќе »

КОЛКУ ОРЕВИ, А КОЛКУ ДРУГИ ЈАТКИ ТРЕБА ДА ЈАДЕМЕ ДНЕВНО: За максимална корист!

Јатките се важен дел од здравата исхрана, заедно со свеж зеленчук и овошје. Ниту една храна нема да биде целосна и избалансирана без нив, затоа нутриционистите ве советуваат да не заборавајте да ги јадете редовно – секако, освен ако не сте алергични на нив. Затоа, дури и ако сте поставиле …

Повеќе »

Блитвата е ефтина и здрава, 5. причини зашто треба да ја јадеме

Меѓу изобилството на зеленчук со зелена боја што моментално се наоѓа на пазарот, не заборавајте на блитвата. Овој лиснат зеленчук е богат со супстанции кои имаат корисен ефект врз здравјето на очите и зачувувањето на видот. Покрај тоа, блитвата, особено ако се јаде свежа во салата, позитивно влијае на варењето …

Повеќе »

Зошто некои луѓе спијат со лук под перница? Има 4. добри причини, а ниту една не е СУЕВЕРИЕ!

Кога ќе ги прочитате овие причини, можеби и вие ќе сакате да спиете со лак под перницата. Освен што со векови се смета за најдобар и најмоќен природен антибиотик, некои луѓе секогаш ставаат лук под перница пред да си легнат. Помага при затнат нос? Мирисот на лук, наводно, може да …

Повеќе »

(Рецепт) Кромидот е многу здрав: Нема што не лекува – откријте дали може да ви помогне!

Сè за кромидот и неговите здравствени придобивки Кромидот е богат со јаглени хидрати, вклучувајќи гликоза, фруктоза, сахароза, но и витамини Б, Е, каротин. Кромидот содржи минерали: железо, натриум, калиум, кобалт, фосфор, калциум, бакар, цинк, манган, како и органски киселини: јаболко, лимон, есенцијални масла, фитонциди. Кромидот е ефикасен лек против склероза, …

Повеќе »

Чудотворното БОНСАИ дрво треба да го има секој дом бидејќи може да ви го ПРОМЕНИ животот

Бонсаи дрвјата се здобија со популарност низ целиот свет од неколку причини, почнувајќи од потребното внимание до благосостојбата на сите домашни. Бонсаи билката стана неопходна во вашиот дом. Иако има повеќе здравствени и психолошки придобивки, еве сè што треба да знаете за растенијата бонсаи. Со текот на годините, луѓето почнаа …

Повеќе »

(Рецепт) Кромидот е многу здрав: Нема што не лекува – откријте дали може да ви помогне!

Сè за кромидот и неговите здравствени придобивки Кромидот е богат со јаглени хидрати, вклучувајќи гликоза, фруктоза, сахароза, но и витамини Б, Е, каротин. Кромидот содржи минерали: железо, натриум, калиум, кобалт, фосфор, калциум, бакар, цинк, манган, како и органски киселини: јаболко, лимон, есенцијални масла, фитонциди. Кромидот е ефикасен лек против склероза, …

Повеќе »