Само една чаша дневно ги убива сите инфекции во телото – лекот против затнување на артериите прави чуда за организмот

Експертите препорачуваат одличен природен рецепт за лекување и превенција од затнати артерии.
Добар е и за регулирање на покачените масти во крвта, спречување на општ замор на телото, спречување и лекување на инфекции и настинки, интензивно зајакнување на имунолошкиот систем, чистење на црниот дроб и подобрување на ензимите на црниот дроб.
Овој природен лек ја спречува појавата на слободните радикали во организмот кои предизвикуваат најтешки болести и ред други состојби поврзани со болести на срцето и крвотокот.
Потребни состојки:
4 цели големи главици лук
4 лимони со кора
мал корен од ѓумбир (3-4 см)
2 литри чиста вода
Подготовка:
Лимонот убаво измијте го и исечете го на парчиња. Доколку се работи за лимон кој не е органски или ако е испрскан, тогаш третирајте го со мешавина од оцет и вода. Излупете го лукот и ставете го во блендер заедно со лимонот и ѓумбирот.
Од тоа, со помош на блендерот треба да направите еднолична маса. Измешаната смеса истурете ја во метален сад, покријте со два литра вода и загревајте со мешање до точка на вриење. Непосредно пред да зоврие смесата, исклучете го шпоретот и оставете се да се излади. Процедете во цедалка со средна дебелина и истурете во стаклени шишиња.
Овој лековит напиток се пие секој ден, една чаша од 200 мл најмалку 2 часа пред јадење, односно на целосно празен стомак. Напитокот чувајте го во фрижидер.
Периодот на лекување трае 3 недели со дневно консумирање по една чаша, по што треба да направите пауза од една недела, по што можете да продолжите со консумирање во истиот циклус.
Ако вкусот не ви одговара, можете да додадете мед. По 3. недели употреба, треба да почувствувате значителна регенерација на телото.
Покрај веќе споменатите придобивки, пијалокот е особено корисен за спречување на калцификација во телото, што предизвикува камења во органите и затнување на крвните садови.
Комбинацијата од лимон, вода и варење го неутрализира мирисот на лук. Пред секое консумирање, протресете го шишето со овој домашен лек, така што остатоците од лимон и лук на дното ќе се измешаат со сокот.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Светата маченичка Кикилија (Цицилија)

Родена е во Рим од богати и угледни родители. Имаше голема вера во Христа и …