Tag Archives: организам

Само една чаша дневно ги убива сите инфекции во телото – лекот против затнување на артериите прави чуда за организмот

Експертите препорачуваат одличен природен рецепт за лекување и превенција од затнати артерии. Добар е и за регулирање на покачените масти во крвта, спречување на општ замор на телото, спречување и лекување на инфекции и настинки, интензивно зајакнување на имунолошкиот систем, чистење на црниот дроб и подобрување на ензимите на црниот …

Повеќе »

Две шолји засладено кафе на ден ви помагаат да живеете подолго, покажа најновото истражување

Луѓето кои пијат кафе имаат до една третина помала веројатност да умрат млади, дури и ако додадат шеќер во популарниот пијалок, велат истражувачите. Оваа студија, објавена во Annals of Internal Medicine, е првата која го поврзува слаткото кафе со здравствените придобивки, вели д-р Лиу. Една неодамнешна студија покажала дека луѓето …

Повеќе »

Прочистете го телото и вратете ја енергијата: Зајакнете го имунитетот со МОЌЕН пијалок

Напиток кој ќе ви го зајакне имунитетот… За да го одржите вашето тело здраво и да му обезбедите доволно енергија за правилно функционирање секој ден, неопходно е да се ослободите од токсините и штетните материи кои се акумулираат. Најдобар начин да го направите ова е да додадете намирници кои овој …

Повеќе »

5 начини како да добиете повеќе витамин Д

Витаминот Д е суштинска хранлива материја која ви помага да изградите и одржувате силни коски и здрав имунолошки систем. За жал, многумина од нас всушност имаат недостаток на витамин Д. Еве неколку начини на кои можете да го зголемите внесот на витамин Д во текот на целата година Излезете надворЕден …

Повеќе »

Што се случува во вашето тело ако престанете да пиете млеко? Можете да ги очекувате ОВИЕ 11 промени!

Многу луѓе престануваат да јадат млечни производи, и тоа не само затоа што имаат алергии или нетолеранција. Некои луѓе веруваат дека има голем број здравствени придобивки кои доаѓаат од намалувањето или целосното исфрлање на млечните производи. Без оглед на причината, има некои изненадувачки работи што можат да се случат кога …

Повеќе »

Ако јадете свежа краставица, знајте дека внесувате многу корисни состојки во вашиот организам…

Со доаѓањето на пролетта се менува и содржината на фрижидерот. „Тешката“ храна ја заменуваме со полесна и која содржи голем процент вода. Освен што содржат дури 97. отсто вода, тие се многу корисни за нашиот организам. Со доаѓањето на пролетта се менува и содржината на фрижидерот. „Тешката“ храна ја заменуваме …

Повеќе »

Седум знаци што ги испраќа телото кога внесуваме ПРЕМНОГУ ШЕЌЕР

Сè поголем број луѓе самите тврдат дека не можат без шеќер, што не е здраво за организмот Побрзото и постресно темпо на живот ги навело повеќето да посегнат по слатко, барајќи краткорочна среќа во различни слатки. Неодамнешното истражување од 2021. година покажало дека продажбата на слатка храна е значително зголемена …

Повеќе »

МНОГУ ПОВЕЌЕ ОД ЗАЧИН! Богато со витамини, одлично за ДЕТОКС – ова растение се смета за чудо на природата!

Магдоносот најчесто се користи како зачин во исхраната, но многумина не се свесни за придобивките што ги има за целото тело. Веруваме дека и кај вас вистинската домашна супа не може да помине без многу магдонос. Сепак, ова растение е многу повеќе од миризлив зачин. Всушност, тој е многу лековит …

Повеќе »

ВОЗДУХОТ ЛЕТА 160 KM/Ч НИЗ НОЗДРИТЕ ДОДЕКА КИВАМЕ: Никогаш не го прекинувајте, бидејќи тоа предизвикува големи здравствени проблеми!

Ако го спречите кивањето, може да добиете дури и мозочен удар! Сезона е на грип и настинки, алергии, па многумина од нас често киваат. Иако тоа е несвесен феномен, луѓето понекогаш се обидуваат да го потиснат, поради околностите во кои се наоѓаат. Никогаш не треба да го правите тоа, бидејќи …

Повеќе »