Tag Archives: чуда

КОГА ОДИТЕ НА ОСТРОГ, НЕ МОЖЕТЕ ДА ЗЕМЕТЕ НИТУ ЦВЕТ ИЛИ КАМЕН: Еве зошто е тоа важно!

Свети Василиј е познат како светец кој го брани својот манастир и се грижи за секој што доаѓа кај него, безбедно да се врати дома. Ако сте биле во Острог кај Свети Василиј, сигурно сте биле сведоци на барем едно чудо. Секој што оди на тоа свето место има своја …

Повеќе »

СВЕДОШТВА – НОВО ЧУДО НА СВЕТИ ВАСИЛИЈА НА ОСТРОГ: Го изфрлил нечистиот дух од Снежана – Дома се вратила ЗДРАВА!

Уште една во низата приказни за чудата на Свети Василиј Острошки е сведочењето на јеромонахот Исаија, кој го запишал во манастирската тетратка. Денес, оваа приказна е меѓу безброј други во книгата „Нови чуда на Свети Василиј Острошки“ издадена од манастирот Острог и Светигора. Јеромонах Исаија во својата тетратка опишал како …

Повеќе »

(Рецепт) Што се’ лекува ЈАБОЛКОВИОТ ОЦЕТ? Две лажици пред спиење ќе направат чуда за вашиот организам!

Хипократ знаел за лековитите својства на јаболковиот оцет и го користел како лек пред 10.000 години. Јаболков оцет е еден вид оцет што се создава со ферментација на природен сок од јаболко. Се користи за готвење, но исто така е познат и како лек во природната медицина. Содржи многу минерали …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КИНЕЗИТЕ ПРАВАТ ЧУДА! Од кал, за неколку дена „никнува“ БОЛНИЦА! Неверојатни снимки!

Работниците во кинески Вухан работат со полно работно време за да се изгради втората болница за да се грижат за пациенти заразени од коронавирус, а 95. проценти од објектот е веќе изграден. Да потсетиме дека вирусот однел најмалку 200. животи досега. Голем број на снимки покажуваат градежни машини во акција …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Била најголема ѕвезда на Југославија: Починала на 42. години а сите останале затекнати со тоа што се случило тој ден…

Ѓурѓица Барловиќ беше првата пејачка на култниот бенд „Нови фосили“, која важела за една од омилените на просторот на тогашна Југославија. На дамата со моќен и раскошен глас од самиот почеток и предвидувале блескава кариера, а нејзината љубов кон музиката датира од самото детство. Првиот настап го имала на 13. …

Повеќе »

(Рецепти) Чуда од кујната: Квасецот косата и кожата ги враќа во живот,а помогнува и при анемија и остеопороза!

Квасецот одлично делува кога го користиме за нега на лицето и телото… Квасецот најчесто го користиме во подготовка на различни теста, но овој додаток на исхраната може да биде и одличен сојузник во негата на кожата, косата, ноктите, како и за унапредување на нашето здравје. За кожа Пивскиот и пекарскиот …

Повеќе »

(ВИДЕО) Нешто поубаво не сте виделе: Девојка прави невозможни нешта на велосипед во движење!

Девојка на маунтбајк ги покажува сите возможни вежби кои можат да се замислат…па и повеке од тоа…и тоа на велосипед во движење. Каква елеганција, умешност, стабилност, го вози веосипедот на две, на едно тркало, во правилна и обратна положба…Едноставно фантастично… Погледнете го видеото кое сигурно ќе ви го разубави денот. …

Повеќе »

(Исповед) Расплакана втрчав во манастирот Острог: Свештеникот на сите им рече да излезат, потоа паднав на стомакот! Читаше молитва а јас врескав од болки…

„Имав чувство дека целиот свет ми се урива!Се гушев во проблеми, а немаше никој да ми помогне. Бев несреќна и незадоволна, нервозата постојано беше присутна.Животот ми се промени дента кога одлучив да го посетам манастирот на Свети Василие Острошки“ја започнала својата приказна М.Б. (27), од Белград, која ви ја пренесуваме. …

Повеќе »

Денес се слави Свети Наум Охридски Чудотворец – за многу години!

Ако денес не ти се случи ништо важно или не си направил нешто, е исто како да не си го живеел овој ден… Исцелител и просветител на македонскиот народ. Именден празнуваат: Наум, Наумче, Науме, Наумка… Ако свети Климент Охридски остана во споменот на народот со својата просветителска дејност, со подучување …

Повеќе »