Сцена

Среќен роденден Валентино Скендеровски !!!

Валентино Скендеровски е роден на 14 јануари 1968 година во Скопје. Основно и средно образование завршил во Скопје, а во 2008 година ги завршува и студиите на Високата Школа за Аудиовизуелна Реализација ЕСРА во Франција со што се стекнува со звање дипломиран инженер на звук. Во 2011 ги завршува после …

Повеќе »

Сеќавање: На денешен ден почина еден од најпознатите пејачи на народна музика Добри Ставревски

Добри Ставревски е роден во струшкото село Јабланица во 1934 година. Тој е еден од најпознатите македонски пејачи на народна музика. Основно и средно образование завршил во Струга. Во 1948/49 г. неговото семејство се преселило во Битола. Уште во педесеттите години ги направил првите снимки во Радио Битола. По желба …

Повеќе »

На денешен ден е роден актерот Јордан Витанов

Јордан Витанов е роден во Велес на 13 јануари 1958 година. Тој е македонски театарски и филмски глумец и режисер. Живее и работи во Велес. Дипломирал на отсекот за глумечка игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје во 1986 година. Од 1987 год. е член на Народниот театар „Јордан …

Повеќе »

Денес роденден слави нашиот актер и режисер Бајруш Мјаку

Бајруш Мјаку е роден во Качаник на 12 јануари 1952 година. Тој е македонски глумец и режисер. Во средината на шеесеттите доаѓа во Скопје и тука завршува Гимназија во „Зеф Љуш Марку“. Уште како средношколец почнува да статира и да игра некои улоги во тогашната Албанска драма, при Малцинскиот театар. …

Повеќе »

Десингерица: Појак сум од градоначалникот на Бања Лука, и баш поради тоа се закачи за мене

Драгомир Деспиќ, попознат по неговото уметничко име Десингерица, е српски рапер роден 1993 година во Белград. Од мали нозе играше кошарка, а од 2019 година се занимава и со тетовирање, кога отвори и студио за тетовирање. Својата музичка кариера ја започна во 2022 година, кога го издаде првиот сингл “Kucci …

Повеќе »

Игор Џамбазов: Се што изгубив на коцка вратив со „Гол човек”

Специјално Божиќно издание на „Нешто конкретно” со Игор Џамбазов. Зборуваме за тоа како се станува бренд, а кој би ни бил најсоодветен соговорник на оваа тема ако не еден од најголемите македонски брендови Игор Џамбазов. Човекот на кого како награда од Господ му се падна да му биде дедо Петре …

Повеќе »

Yon Idy нѝ го откри својот нов сингл „Blood Red”

Yon Idy, подемот на инди сензацијата што ја редефинира музичката сцена во Македонија, гордо го најавува објавувањето на својот нов сингл „Blood Red”. Оваа привлечна песна служи како предвесник на очекуваниот проект кој означува клучен момент во неговата креативна еволуција. „„Blood Red” не е само песна, тоа е порта за …

Повеќе »

Споменар: 20 кратки и интересни одговори со Славчо Попоски

Во рубриката „Споменар“ нашите познати личности одговараат на 20 кратки и интересни прашања по теркот на споменарите што беа актуелни кај тинејџерите во 80те и 90те години пред интернетот да стане главна занимација. Се надеваме дека за миг ќе ви ги „разбудиме“ најубавите спомени … Денес ви го презентираме „споменарот“ …

Повеќе »

„Кажи ми во лице“ е мелем за уши – Музичкото дуо Дупер со нов музички хит

Борис Какуринов и Илчо Нечовски очигледно го имаат тајниот рецепт за музички хит, затоа што и овојпат нивната нова песна „Кажи ми во лице“ е полн погодок, односно мелем за уши. Музичкото дуо Дупер го објави најновиот музички проект „Кажи ми во лице“ и за само неколку часа го украде …

Повеќе »