Денес се сеќаваме на нашиот актер Јон Исаја кој почина на денешен ден во 1993 година

Јон Исаја бил роден во Тетово на 5 јануари 1915 година. Тој беше македонски филмски, театарски и телевизиски глумец.

Тој потекнува од печалбарско семејство, па годините на детството и младоста ги поминал во Романија каде ја завршил и Театарска академија во Букурешт во 1942 година. Станува член на Драмата на МНТ од 1951 па до 1964 година. Кариерата ја продолжува во Драмскиот театар во Скопје. Настапувал на филм и телевизија. Го негувал сценскиот говор и се залагал за строго психолошко обликување на ликовите.


Подолу е дел од неговата богата филмографија;

1961-Солунските атентатори, 1961-Мирно лето, 1965-Денови на искушение Христов, 1967-Мементо, 1969-Републиката во пламен
1969-Време без војна, 1969-Враќање од рајот, 1970-Мртва стража, 1971-Некаде морам да те чекам ТВ филм, 1972-Истрел,
1975-Парадоксот на Диоген, 1977-Исправи се Делфина, 1979-Наши години,  1981-Црвениот коњ, 1982-Илинден, 1990-Северна грешка, 1991-Болва в’ уво ТВ-филм.


Починал во Скопје на 13 декември 1993 година на 78 годишна возраст.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски

Свети Митрофан, првиот патријарх Цариградски Неговиот татко Дометиј, брат на римскиот цар Пров, побегна од …