Сцена

Концерт со наслов ТАНГО ПРИКАЗНА ќе се оддржи на 14 мај (вторник) во 20.30 часот во Салон 19,19, во КИЦ во Скопје.

Концерт со наслов ТАНГО ПРИКАЗНА ќе се оддржи на 14 мај (вторник) во 20.30 часот во Салон 19,19, во Културно информативниот центар во Скопје. На концертот љубителите на извонредната уметност, музика и танц ќе имаат концертно танго доживување со камерниот состав „Агогик “ и сценски настап на танцова двојка од …

Повеќе »

Среќен роденден Верица Пандиловска !!!

Верица Пандиловска е родена на 13 мај 1973 година во Тетово. Таа завршила нижо музичко училиште (отсек виоли­на), како и Средно музичко училиште (отсек соло-пеење). На музичката ака­демија продолжила со соло-пеење, а по две години отсекот го променила со теорет­скиот дел. Нејзиното прво појавување било на премиерата на филмот „Arizona …

Повеќе »

Сеќавање: 21 година без нашиот истакнат актер Кирил Ќортошев

Кирил Ќортошев е роден во Ќустендил на 14 февруари 1922 година. Тој беше истакнат македонски филмски, театарски и телевизиски глумец и режисер. Од октомври 1945 година станал член на Македонскиот народен театар, каде што, со прекини, поминал 32 години професионален ангажман. Дел од уметничката кариера ја поминал и во Драмскиот …

Повеќе »

Денес роденден слави актерот Златко Митрески

Златко Митрески е роден на 11 мај 1981 година во Скопје. Тој е македонски театарски и филмски глумец, кој моментно работи во Драмскиот театар во Скопје. По завршувањето на основното училиште (1989-1996), продолжува со средното образование во „Димитар Влахов“, кое го посетувал од 1997 до 2001 година. Во 2002 година …

Повеќе »

Објавена програмата на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“ – Прилеп

Собранието на фестивалот одлучи наградите за животно дело да ги добијат актерите Мими Таневска-Србиновска и Јордан Витанов. 10 мај, Прилеп: Единаесет претстави во продукција на националните театри и шест претстави во придружната програма се селектирани на 58. МТФ „Војдан Чернодрински“, што ќе се одржи од 7 до 14 јуни во …

Повеќе »

ЕКОТИП најавува враќање на автентичната македонска музика: Концерт на Мизар на 12 мај во Македонската Филхармонија

Македонската компанија ЕКОТИП, во соработка со ЧУВ-ДЕ-ЧУВ, ве покануваат на уникатен музички настан – концерт на култниот „Мизар“ и хорот „Хармосини“, што ќе се одржи на 12 мај во Македонската Филхармонија, со почеток во 20:00 часот. Концертот на „Мизар“ е сѐ само не обичен музички настан, тоа е оживување на …

Повеќе »

МУЗИЧКИ СПЕКТАКЛ НА СТАДИОНОТ „ПЕТАР МИЛОШЕВСКИ“ ЗА ОТВОРАЊЕ НА 16 ИЗДАНИЕ НА БИТОЛСКОТО КУЛТУРНО ЛЕТО – БИТ ФЕСТ

Општина Битола се подготвува за реализација на уште едно незаборавно културно лето, исполнето со квалитетни културни содржини, нови концепти и традиционални манифестации. Најголемото музичко доживување во Битола на официјалното отворање на 16 издание на БИТ ФЕСТ, најавува програма со висок квалитет. За првпат, Стадионот „Петар Милошевски“ во Битола, на отворањето …

Повеќе »

Премиера на биографскиот филм за Ејми Вајнхаус „Back to Black“ вечерва во Cineplexx

Вечерва во киното Cineplexx во Скопје, со почеток во 19:00 часот, премиерно ќе биде прикажан биографскиот филм за Ејми Вајнхаус – „Back to Black“, насловен по нејзиниот најуспешен албум и по сега веќе легендарна хит песна на една од најдобрите пејачки на 21-от век. На премиерата ќе може да се …

Повеќе »

Режисерот Андреј Волкашин започна со снимањето на својот дебитански игран филм “Слатката горчина на зрелите калинки”

Режисерот Андреј Волкашин започна со снимањето на својот дебитански долгометражен игран филм со сегашен наслов “Слатката горчина на зрелите калинки”, соопштија од продукцијата Веда Филм од Скопје. Филмот е меѓународна ко-продукција помеѓу Македонија, Хрватска, Бугарија, со поддршка од Холандија и ЕУРОИМАЖ, од каде и доаѓа креативната и техничката екипа на …

Повеќе »