ФИТ

(ВИДЕО) Солени галети на баба

Потребно е: 300 г брашно (интегрално) 100 г путер 1 јајце 2 лажици сончоглед 2 лажици ленено семе 2 лажици сусам 150 г урда, ронето сирење или  фета 1/2 кесичка прашок за печиво сол Подготовка: во соодветен сад ставете го јајцето, малку изматете, додајте ги путерот и сирењето и убаво …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ефтин колач со кокос

Овој колач е превкусен, бргу се подготвува. Тоа е колач кој не бара ниту посебни состојки а многу излегува. Тесто: 200 г брашно 2 лажици какао 100 г шеќер 2 јајца 100 мл масло 100 мл млеко 1 кесичка прашок за печиво Фил: 1 литар млеко 5 лажици шеќер 7 …

Повеќе »

Не подгревајте спанаќ – се ослободуваат канцерогени материи

Генерално, спанаќот е здрав, но со него треба внимателно да се постапува бидејќи нитратите за време на готвењето се претвораат во нитрити, а тие пак се опасни бидејќи се спојуваат со амините и создаваат канцерогени нитрозоамини. Кога станува збор за здрави продукти, спанаќот е без сомнение еден од најздравите, но …

Повеќе »

Направете напиток кој ја лекува „најстарата болест на светот“

Гихтот меѓу луѓето често се нарекува најстарата болест на светот, постоењето на оваа форма на артритис е забележано уште од времето на древниот Египет. Тоа е всушност воспаление на зглобовите придружено со напади на силна болка, црвенило и оток предизвикани од таложење на уринарни кристали. Уричната киселина се произведува за …

Повеќе »

Спречете ја вирозата: Моќен тоник против вируси подготвен за 5. минути

Промените на времето во комбинација со пренатрупаниот распоред и стресот можат да го ослабнат имунитетот. Испробајте го овој едноставен а чудотворен напиток и спречете ги на време есенските вирози. За да го одржите нивото на енергија и здравје на завидно ниво и во зимските месеци, навистина не ви е потребно …

Повеќе »

Замастениот црн дроб често нема симптоми, но лекарите откриле скриен сигнал што го испраќа телото

Како што сугерира името, заболувањето на замастен црн дроб е предизвикано од вишокот маснотии во црниот дроб. Познато и како незалкохолна масна болест на црниот дроб, може да има малку или никакви симптоми во најраните фази. Меѓутоа, како што напредува, може да предизвика повеќе оштетување на црниот дроб, што на …

Повеќе »

Трагедија: Инфлуенсерка починала во камп за слабеење – се обидела да ослабе 100 килограми

Кинеска инфлуенсерка која се обидела да изгуби 100 килограми наводно починала додека била во камп за слабеење во северозападна Кина. Смртта на 21-годишната инфлуенсерка Куихуа ги поттикна државните медиуми да предупредат на безбедносните ризици во камповите за слабеење и да изразат загриженост за притисокот под кој се жените за кои …

Повеќе »

КОНСУМИРАЈТЕ ГО НАУТРО – Овој пијалок ќе ви помогне да ги намалите мастите од стомакот

Отстранувањето на масните наслаги од стомакот може да биде многу напорно, па не е лошо да знаете неколку трикови со кои побрзо ќе ги отстраните масните наслаги, но и ќе го детоксирате телото и ќе го забрзате метаболизмот. Овој напиток за отстранување на масните наслаги стана тренд на социјалните мрежи …

Повеќе »

(ФОТО) Бремената Блејк Лајвли насмеала со фотографијата со тренерот: „Вежбаме, но не помага“

АМЕРИКАНСКАТА актерка Блејк Лајвли и нејзиниот партнер Рајан Рејнолдс често ги смеат следбениците со своите објави на социјалните мрежи, а парот честопати јавно признава колку си даваат поддршка еден на друг. Со оглед на тоа дека моментално го очекуваат четвртото дете, големиот труднички стомак станал извор на инспирација за новата …

Повеќе »