Куглоф со урми на Џејми Оливер

Потребно е:

4 кесички чај „Еарл“, или по ваш вкус


450 г урми

1 рамна лажичка цимет


1 морско оревче

3/4 шоља мек путер


2,5 шољи (од 250 г) брашно

1 кесичка прашок за печиво

3/4 шоља шеќер
1 шоља кафеав шеќер

4 јајца
малку сол

Карамел сос:

1 шоља мек путер

2/3 шоља кафеав шеќер

3/4 шоља шеќер

3 лажици рум

1 +1/4 шоља слатка павлака

Текстот продолжува на следната страна

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

НАЈАВА: Денес и во петок ОГРОМНО количество на Сахарска прашина и песок во воздухот на Балканот, и во Македонија!

Метео прогноза на Славчо Попоски Поради изразеното јужно воздушно струење кое ќе го има над …