(ВИДЕО) Солени галети на баба

Потребно е:

300 г брашно (интегрално)


100 г путер

1 јајце


2 лажици сончоглед

2 лажици ленено семе


2 лажици сусам

150 г урда, ронето сирење или  фета

1/2 кесичка прашок за печиво

сол

Подготовка: во соодветен сад ставете го јајцето, малку изматете, додајте ги путерот и сирењето и убаво измешајте. Потоа вмешајте го исеаното брашно во кое сте го додале печивото, семките и замесете меко тесто.

Направете малечки топчиња, малку растегнете со дланка или сукало и печете во апарат за галети, да добијат скоро црвена боја.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

РАНА НАЈАВА: Во Склоп на длабокиот циклон од северозападна Европа, влажен бран ќе ја зафати и Македонија!

Метео прогноза на Славчо Попоски: Во склоп со длабокиот циклонски систем кој е со центар …