Tag Archives: зима

(ВИДЕО) Нашата страна на Русија: После топла бања трк на снег – убаво да се „изладите„

Одамна е познато правилото дека ладен туш добро доаѓа после нромалното капење… Во Русија си имаат златно правило – после капење во топло или пак во сауна задолжително излегување на ладно, во овој случај на снег и фрлање во снегот – да се шокира кожата. Погледнете како овие момци го …

Повеќе »

Студен викенд: Снег од понеделник!

За време на викендот кој следува ќе биде претежно стабилно и суво време но ќе биде многу студено Сабота ќе биде ден како „измислен“ за претстој на повисоките места. Таму ќе има сончево време, а идилата наоколу ќе биде дополнување на уживањето. Низ котлините наутро ќе има услови за локална …

Повеќе »

(ФОТО) Не, не е ладно – смрзнувачка е: Погледнете колку е во Делчево!

Денес е прв работен ден во новата година и многумина се враќаат на своите работни места. Драган Христов на Фејсбук покажа дека е во Делчево но и колку била утринската температура во 07.14 часот…Брррр…ладно е…во цела Македонија! Погледнете:

Повеќе »

Цела Македонија е под снег: Што не очекува наредните денови?

Утре повеќе врнежи ќе има во западните, а во вторник во јужните делови. Во среда и четврток се очекува стабилно и суво време. Претежно облачно време со повремени врнежи кои поради спуштање на студен воздух од север речиси насекаде ќе преминуваат во снег, освен на југоистокот најавува Управата за хидрометеоролошки …

Повеќе »

Неделава топло и’ до 14. степени – студот ќе ја „чека зимата“

Денес ќе имаме променливо облачно време со сончеви периоди, а ќе има и слаб локален дожд, во текот на ноќта кон среда ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд и снег на планините, прогнозира Славчо Поповски. Максималните температури овие денови ќе се искачуваат во интервалот од 6. …

Повеќе »

(ФОТО) Снегот не изненади(како и секоја година) но погледнете како со него се справуваат во Сибир!

Иако одамна очекувавме, ниските температури и снегот секогаш не изненадуваат па така беше и оваа година… Но, затоа жителите во Сибир, Русија, се секогаш подготвени за ниските температури, снегови и лед.. Погледнете каков поздрав испратија утрово оттаму! Доброе утро из России !Сибирь Gepostet von Made in Russiа am Montag, 19. November …

Повеќе »

Зимата почнува : Медитеранскиот циклон ни носи дожд и снег!

Услови за потенка снежна покривка има и на некои од населените места со надморска височина од над 500 метри… Во текот на ноќта имаше повремени локални врнежи од дожд, на повисоките места и на планините паѓаше снег… Сежната граница има услови да се спушти и на местата со надморска височина …

Повеќе »

Уживајте во топлите денови: Следната недела подготовки за вистинска зима!

Ретко кога за Митровден (8. ноември) немало магла или снег, но оваа година ќе биде сосема поинаку…Ќе уживаме во топлите денови, но само до… Кон крајот на идната недела,веќе можете да почнете да се подготвувате за вистинска зима. Во овие температури кои повеќе личат на рана пролет отколку на доцна …

Повеќе »

(ФОТО) На Балканот пристигнува леден арктички бран: Следната недела се очекува голема промена промена на времето – Еве што не чека!

Многу студената воздушна маса ќе го продолжи движењето многу брзо кон југ и веројатно до петок наутро ќе допре до северозападот на Турција… По долготрајното и невообичаено топло време во голем дел од Европа, следата недела доаѓаат големи промени во времето. Имено, метеоролошкиот портал “Severe Weather Europe” објавил дека кон …

Повеќе »