Tag Archives: зима

Каква зима не’ очекува и какви ќе бидат температурите според УХМР

Зимата 2020/2021 се очекува да биде со натпросечни темератури и просечно врнежлива, покажуваат хидрометеоролошките следења и прогнози. Како што соопшти УХМР, во однос на врнежите кои ќе бидат во рамки на просекот од периодот 1981 – 2010 година, мала е веројатноста за позитивно отстапување во источниот регион на Северна Македонија …

Повеќе »

(ФОТО) ЦИА објавила загатка: Колку е часот на оваа фотографија?

Во пресрет на зимата, ЦИА објавила загатка на која треба да откриете колку е часот на фотографијата. „Тестирајте ги вашите аналитички вештини. Колку е часот на фотографијата?” напишале од американската разузнавачка агенција на Твитер, каде често објавуваат разни загатки затоа што сакаат да привлечат млади луѓе. Можете ли да заклучите …

Повеќе »

СЕ МЕНУВА ВРЕМЕТО И НИ СЕ ВРАЌА ЗИМАТА: Што не очекува во наредните 10. дена!

Како што најавуваат метеоролозите, а може да се види и на The Weather Channel, од утре не очекува нагла промена и големо заладување проследено со олуен северозападен ветер. Утре најниската температура ќе се движи од 3. до 6. степени,а највисока од 10. до 14. степени, а во попладневните и вечерните …

Повеќе »

Временска прогноза: Какви зимски денови не очекуваат до крајот на февруари?

Иако веќе сме во зимата како да не ја чувствуваме бидејќи ги нема карактеристките – ниски темперарути, студено и …снег… Оваа година веројатно нема да имаме зима, барем ако може да им се верува на долгорочните прогнози. Најавите на синоптичарите се дека температурите ќе бидат над просекот а врнежи од …

Повеќе »

Им се насмевнува романса: Три хороскопски знаци оваа зима ќе имаат среќа во љубовта

Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Има нешто магично во овој дел од годината кога луѓето се чувствуваат и се однесуваат поинаку. Поради ова, многумина особено во овој момент фантазираат да ја пронајдат вистинската љубов …

Повеќе »

Какво време не очекува до крајот на ноември?

Зимата полека се приближува,иако тоа не го почувствувавме овие денови, кога температурите се до 20. степени, а наизменично се менуваат сончеви периоди со облачните… Сепак кон средината на месецот, времето ќе се промени. Па така викендот на 16 и 17 ноември температурите нема да се качат над 7. степени а …

Повеќе »

ПРИСТИГНУВА ЛАДЕН БРАН – ЕВЕ КАКВА ЗИМА НЕ ОЧЕКУВА: Најлошо ќе минат источна Европа и Скандинавија – Снег паѓа во Австрија а еве што не очекува на Балканот!

Додека на подрачјето на Велика Британија, Скандинавија и остатокот од северна Европа се очекуваат големи невремиња на почетокот на зимата, зимата на Балканот се чини дека е блага – без силни температурни осцилации а ќе изостанат и обилни врнежи од дожд. Иако во поголемиот дел од Европа често ќе има …

Повеќе »

Зимата не го кажала последниот збор: Што не очекува до крајот на февруари?

Денес низ земјава ќе започне да дува умерен до наместа и засилен јужен и југозападен ветер, што воедно ќе биде и најава за промената која допрва следи. Се очекуваат локално удари на ветер и од над 80 км/ч. До крајот на денот ќе настапи и наоблачување кое до вечерните и …

Повеќе »

(ФОТО Галерија) Еден од најладните градови во светот во фотографии: Таму е -50 степени нормално!

Градот Јакутск, во источен Сибир се смета за еден од најладните градови на светот каде просечната темепратура во јануари е – 40 степени. Потполно е разбирливо дека за Чикаго ваквите температури се шок, но во Сибир тоа е нешто нормално. Погледнете како изгледа животот во Јакутск преку зима.

Повеќе »