Tag Archives: зима

УХМР со предупредување: Подгответе се за ладен бран!

Во наредните пет до седум дена не очекува вистинска зима па УХМР се огласи со предупредување… Под влијание на многу студена воздушна маса во следните денови ќе се задржи студено време со умерен, вдолж Повардарието, засилен северен ветер. Во деновите од викендот ќе биде облачно со врнежи од снег, пообилни …

Повеќе »

Зимата се враќа со дожд и снег – Еве какво ќе биде времето до крајот на неделава

УХМР за денес најави пороен дожд кој некаде ќе надмине 20. литри на метар квадратен и силен ветер од преку 70. километри на час. Во наредните денови се очекува и заладување поради продор на студена воздушна маса. Врнежите на места ќе бидат поројни и пообилни, проследени со силен ветер. На …

Повеќе »

Пристигнува ладен бран: Нагли промени на температурата – зимата се враќа!Прогноза за наредните 5. дена!

Убаво се израдувавме на топлите зимски температури но се чини дека на тоа дојде крај и зимата повторно се враќа… Дееска времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено попладне. Пообилни врнежи се очекуваат во крајните западни делови. Само на повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. …

Повеќе »

Временска прогноза до крајот на неделата: Свежа пролет среде зима

Денешното утро како да навести какво време не очекува во денот, но и во наредните неколку дена… Денес во Македонија ќе биде сончево со мала локална облачност. Претпладне по одделни котлини ќе има појава на магла и ниска облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец, се …

Повеќе »

УХМР најавува какво време не очекува денес?

Облачно со повремени врнежи кои на планините и на повисоките места ќе бидат од снег, а попладне ќе преминат во снег и на повеќето пониски места, но главно ќе слабеат по интензитет. Попладне и кон крајот на денот ќе дува силен северен ветер, што ќе услови нагло опаѓање на температурата. …

Повеќе »

(Рецепти) Регенерира, отстранува неправилности, „симнува“ години: Ова се најдобрите маски за раце кои можете да ги направите дома!

Во зимската сезона, не смеете да заборавите на нега на кожата. Кога е ладно надвор, на нашата кожа и треба посебна хидратација – и ако скоро секогаш се сеќаваме на лицето, тогаш честопати забораваме на рацете. Со цел кожата на рацете да биде убава и негувана, ќе ви помогнат не …

Повеќе »

Магија на зимата: Овие пет знаци во јануари ќе сретнат сродна душа

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Зимата е идеално време да пронајдете некој што ќе ве стопли во студените ноќи – на некои хороскопски знаци, љубовната среќа ќе им се насмее. Ако сте во врска …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Слики од руската зима поради што се радуваме што живееме овде

Мајката природа знае да биде сурова и прекрасна, а Кирил Баканов успеа да фати фотографии кои најдобро отсликуваат како изгледа руската зима. Кирил е момче од Русија кое објавува временска прогноза на својот Твитер секој ден. Секоја негова публикација содржи и импресивна илустрација на скоро уметнички зимски сцени. „Јас сум …

Повеќе »

(ФОТО) ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА НАРЕДНИТЕ 10 ДЕНА: Промени во температурите нетипични за декември!

Во Македонија денес ќе биде претежно облачно, но и суво во поголемиот дел од земјата. На југ, југоисток и исток, на места со дожд, во планинските области со слаб снег. Ветерот е слаб и умерен, источен и југоисточен, повремено засилен, попладне слабее. Најниска температура од 0 до 5, највисока од …

Повеќе »