Tag Archives: зима

Денес натпросечно топло

Без поголеми промени на времето ќе помине и понеделник, 29.тти јануари. Слаба магла наутро ќе има локално по котлините. Потоа претпладне во котлините се очекува онаа препознатлива заматеност, додека сосема ведро и со прозрзачна атмосфера ќе биде само на планините. Утрото повторно ќе биде релативно студено. Минималната температура главно ќе …

Повеќе »

Време за крај на неделата: Сончево и ведро

Пред нас е уште еден ден кој ќе понуди претежно сончево време. Слаба магла наутро ќе има локално по котлините. Потоа претпладне во котлините се очекува онаа препознатлива заматеност, додека сосема ведро и со прозрзачна атмосфера ќе биде само на планините. Утрото ќе биде релативно студено. Минималната температура главно ќе …

Повеќе »

Какво време не очекува викендов?

Температури на воздухот кои се несвојствени за овој зимски период од годината, сончево време повремено со мала до умерена локална облачност и повеќе облачност оваа сабота, но без врнежи и со услови за претпладневна магла и ниска облачност по котлините и тоа некаде до сабота, недела. Оваа е сликата за …

Повеќе »

Денес ќе биде вистински ден за уживање

Среда ќе биде вистинско метео уживање. Претежно ведро време во поголем дел од денот, слаб ветер и донекаде пријатна температура. Оние кои ќе можат да го поминат денот на некоја од нашите планини ќе имаат вистински полн погодок. Наутро ќе биде релативно студено, а минималната температура главно ќе има вредност …

Повеќе »

Какво време не очекува до Водици?

Како што веќе најавивме вторник а особено во текот на денот среда ќе има НАГЛО ЗАТОПЛУВАЊЕ на времето и тоа поради олујното југозападно и западно воздушно струење кое ќе услови ЗНАЧИТЕЛЕН пораст на температурите на воздухот и истите ќе бидат значително над просекот за овој дел од годината и ќе …

Повеќе »

Вонредна прогноза на УХМР: Нова снежна покривка низ Македонија

Под влијание на студена и не многу влажна воздушна маса, денес времето ќе биде облачно со локални врнежи главно со слаб интензитет. Врнежите ќе бидат претежно од снег, освен во пониските подрачја на југот. До вечерта повеќе врнежи ќе има во планинските региони на северозападот и истокот од земјава, каде …

Повеќе »

Викендов конечно малку снег

Во текот на овој јануарски викенд очекуваме облачно време, кое в сабота ќе резултира со локален дожд, додека в недела на повеќе места ќе има врнежи од слаб снег. Сабота ќе биде облачна во текот на целиот ден. Слаби локални врнежи од дожд очекуваме рано наутро и тоа во западниот …

Повеќе »

Прогноза за последниот работен ден неделава

Се’ на се’, јужниот дел од земјава ќе има „полошо“ време отколку северниот во текот на овој петок. Само во раните утрински часови се можни слаби врнежи во северната половина од земјата, додека повремени врнежи во јужниот крај ќе има претпладне и повторно во текот на вечерните часови. Повремени сончеви …

Повеќе »

Какво време не очекува денес

Облачното време ќе се задржи во земјава и во текот на денешниот ден. Но, за разлика од претходниот ден, до крајот на овој ден очекуваме врнежи и тоа во крајниот северозападен дел од земјава. Овие врнежи ги очекувам приквечер, а ќе бидат релативно слаби. Струењето на воздухот од јужно претпладне, …

Повеќе »