Tag Archives: зима

Намирници со чија помош побрзо ќе ги изгубите „зимските“ килограми!

Оние кои обично добиваат вишок килограми во текот на зимата, можат да бараат решение во конзумирање на одредени намирници. Меѓу намирниците што помагаат во слабеењето во текот на зимата, дефинитивно е морковот. Овој зеленчук е малку калоричен и богат со растителни влакна. Ореви и семки се добра комбинација и се …

Повеќе »

НАЈАВА НА МЕТЕОРОЛОЗИТЕ – Дали новиот „поларен вртлог“ ќе ги погоди Европа, Северна Америка и Азија?

Високо во атмосферата над Северниот пол, температурите што се подготвуваат наскоро би можела да го „замрзнат здивот“ на сите во северната хемисфера. Бранот студено време што им се заканува на Северна Америка, Европа и Азија од крајот на јануари е со истата временска шема како и оној што се случи …

Повеќе »

(Рецепти) Регенерира, отстранува неправилности, „симнува“ години: Ова се најдобрите маски за раце кои можете да ги направите дома!

Во зимската сезона, не смеете да заборавите на нега на кожата. Кога е ладно надвор, на нашата кожа и треба посебна хидратација – и ако скоро секогаш се сеќаваме на лицето, тогаш честопати забораваме на рацете. Со цел кожата на рацете да биде убава и негувана, ќе ви помогнат не …

Повеќе »

Магија на зимата: Овие пет знаци во јануари ќе сретнат сродна душа

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Зимата е идеално време да пронајдете некој што ќе ве стопли во студените ноќи – на некои хороскопски знаци, љубовната среќа ќе им се насмее. Ако сте во врска …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Слики од руската зима поради што се радуваме што живееме овде

Мајката природа знае да биде сурова и прекрасна, а Кирил Баканов успеа да фати фотографии кои најдобро отсликуваат како изгледа руската зима. Кирил е момче од Русија кое објавува временска прогноза на својот Твитер секој ден. Секоја негова публикација содржи и импресивна илустрација на скоро уметнички зимски сцени. „Јас сум …

Повеќе »

Голема прогноза за зима: Кога ќе падне снег?

Според прогнозите на неколку хидрометеоролошки институти, не чека нешто поблага и посува зима од долгорочните просеци. Најстуден месец оваа зима ќе биде јануари, но исто така ќе биде и малку поблаг со помалку врнежи. Судејќи според прогнозата на веб-страницата на Accuweather, можеме да очекуваме „вистинска зима“ дури на крајот на …

Повеќе »

(ФОТО) ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ЗА НАРЕДНИТЕ 10 ДЕНА: Промени во температурите нетипични за декември!

Во Македонија денес ќе биде претежно облачно, но и суво во поголемиот дел од земјата. На југ, југоисток и исток, на места со дожд, во планинските области со слаб снег. Ветерот е слаб и умерен, источен и југоисточен, повремено засилен, попладне слабее. Најниска температура од 0 до 5, највисока од …

Повеќе »

Каква зима не’ очекува и какви ќе бидат температурите според УХМР

Зимата 2020/2021 се очекува да биде со натпросечни темератури и просечно врнежлива, покажуваат хидрометеоролошките следења и прогнози. Како што соопшти УХМР, во однос на врнежите кои ќе бидат во рамки на просекот од периодот 1981 – 2010 година, мала е веројатноста за позитивно отстапување во источниот регион на Северна Македонија …

Повеќе »

(ФОТО) ЦИА објавила загатка: Колку е часот на оваа фотографија?

Во пресрет на зимата, ЦИА објавила загатка на која треба да откриете колку е часот на фотографијата. „Тестирајте ги вашите аналитички вештини. Колку е часот на фотографијата?” напишале од американската разузнавачка агенција на Твитер, каде често објавуваат разни загатки затоа што сакаат да привлечат млади луѓе. Можете ли да заклучите …

Повеќе »