Tag Archives: зима

Доаѓа циклонот „Димитар“: Еве што да очекувате утре!

Уште во текот на оваа ноќ облачноста ќе започне да се зголемува и тоа од запад па така најпрвин во западните предели а во текот на утрешниот ден (среда) врнежите ќе се прошират насекаде низ државава и ќе бидат поинтензивни на крајниот запад и северозапад каде ќе има услови и …

Повеќе »

Зимата „не се дава“: Нестабилно време и поинтензивни врнежи

Под влијание на моќниот циклон ХЕКТОР во текот на денот и ноќта најпрвин на запад а потоа насекаде ќе има врнежи од дожд кој локално ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и на некои места особено на запад ќе наврнат околу па и над 20 л/м2 воден талог. Локално особено во западната половина …

Повеќе »

Недела ќе биде старт за студот и снежните врнежи

Северниот ветер од сабота навечер е само предзнак за „навлекувањето“ на студен воздух кон нашите краишта. Ова северно струење во приземниот атмосферски слој во комбинација со југозападното струење на висина на 3000 метри, кое што ќе ја обезбеди потребната количина навлажен воздух, ќе биде „идеалната рецептура“ за позначајна количина на …

Повеќе »

Подгответе се: Нов бран од дожд и снег!

Во текот на денешниот ден нашата територија ќе потпадне под влијание на циклонска активност која ќе услови нови поинтензивни врнежи кој ќе бидат претежно од дожд на ниските и снег на повисоките места и на планините. Снежната граница можно е да се спушти и нешто под 1000 м.н.в и тоа …

Повеќе »

Најавени нови пресврти: Снег и големо заладување

Под влијание на циклонска активност и на студена воздушна маса која ќе се спушта од северните географски широчини за време на викендот кој ни доаѓа во нашата држава ќе има врнежи од дожд на ниските и врнежи од снег на повисоките места и на планините каде значително ќе се зголеми …

Повеќе »

Топол четврток како најава за драстични промени

Четврток ќе биде прилично топол февруарски ден. Врнежи наутро ќе има во крајниот западен регион, кои на висина над 1.000 метри ќе бидат од снег. Локално во попладневните часови врнежи се можни во севрозападниот крај, но и на исток околу осоговијата. Суво, односно без врнежи, со умерена облачност ќе биде …

Повеќе »

Врнежи и ветер во текот на првиот петок во февруари

Вториот февруарски ден ќе биде релативно врнежлив ден. Позначителна облачна маса уште во раните утрински часови ќе се приближува кон земјава од запад. Рано наутро врнежите ќе започнат во западниот регион, а претпладне ќе се прошируваат кон исток. Повремен дожд ќе има и во југоисточниот крај рано попладне. Навечер врнежите …

Повеќе »

Подгответе се за утре: Нови промени на времето

Повремени врнежи од дожд и засилен јужен ветер најавуваат метеоролозите за утре, а за сабота со поголем интензитет. Облачноста ќе почне утре од запад, а на исток и понекаде во централните делови ќе има послаби врнежи. Врнежите ќе продолжат и во сабота кога ќе бидат поинтензивни и ќе се проследени …

Повеќе »

Какво време ќе ни донесе оваа недела?

Последни денови од овогодинешниот јануари нема да донесат некоја значајна промена на времето. Останува претежно ведрото време, слабата магла по котлините наутро и препознатливата заматеност преку ден. „Поубавото“ време во комбинација со чистиот воздух ќе биде „резервирано“ за повисоките места. Утрата остануваат релативно студени, барем до среда. Минималната температура главно …

Повеќе »