Tag Archives: зима

Времето деновиве: Многу ладно и со снег…

Новата недела која што ни претстои на Балканот но и кај нас ќе услови поларни температури на воздухот особено во утринските часови кога во делови од Балканот особено во Босна, Црна Гора, Јужна и југозападна Србија како и во Македонија температурите на воздухот ќе се спуштат до околу -20 и …

Повеќе »

Голем пресврт на температурите:За што да се подготвите наредните денови

Од синоќа се чувствува продорот на значително потоплата воздушна маса која започна да продира од јужните географски широчина и која веќе од денес (вторник) во текот на денот ќе услови значителен пораст на температурите на воздухот кои на повеќе места ќе се искачат до околу 10 степени па и над …

Повеќе »

(ФОТО) Трикови да не се заледат стаклата, ретровизорите, бравите, врата… на автомобилот

Не го чекајте утрото да се фатите во костец со заледениот автомобил. Животот ќе ви биде многу полесен ако внимавате на некои работи и направите одредени потези кои тоа ќе го спречат Тука се одличните осум совети како да не ви се заледат ниту стаклата, ниту вратите, а ниту бравите. Како …

Повеќе »

Македонија под закана на силен оркански ветер и поројни дождови

Почнувајќи од вечерва па се до крајот на оваа недела територијата на Македонија ќе биде под влијание на изразена циклонска циркулација.Силното јужно и југозападно воздушно струење од Медитеранот кон нашата држава ќе транспортира големо количество на влага па така ќе има врнежи од дожд најпрвин во западните делови а малку …

Повеќе »

Доаѓа снегот: Најголемиот дел од Македонија ќе побелее

Најавените прогнози се остваруваат – од утре, понеделник (27. ноември) не очекува вистинска зима…Снегот и ниските температури се веќе на Балканот… Под влијание на влажен воздушен бран од денес доцна попладне и навечер најпрвин во западните предели од државава ќе има врнежи од дожд кој во текот на ноќта кон …

Повеќе »

Каква зима не очекува?

Во текот на следниот период под влијание на антициклон над нашата држава атмосферата ќе биде стабилна што значи времето ќе биде стабилно, сончево повремено со умерена локална облачност а врнежи не се очекуваат. Што се однесува до температурите на воздухот рано наутро ќе бидат ниски и на некои места ќе …

Повеќе »

Македонија под студен бран – снег и’ на пониските места

Од синоќа во вечерни часови во Македонија се почувствува приближувањето на студениот фронт од север па така во северозападните и северните планински предели веќе започнуваат врнежите од снег. Снег започна да паѓа и на Попова Шапка. Денешното понеделничко утро најави дека снежната покривка значително ќе се спушти на надморска височина …

Повеќе »

На Балканот на повидок зимски удар!

Влегуваме во еден период со многу нестабилно време кога често се помешуваат сонцето, облаците и дождот што значи во следните два дена ќе имаме претежно стабилно и суво време како и релативно топло а од викендот нова промена и врнежи а на почетокот од следната недела и студен воздух од …

Повеќе »

Временска прогноза за ноември и познато е кога доаѓа првиот снег!

Првиот дел ќе биде како да сме среде пролет, со температури и’ до 20. степени. Меѓутоа, веќе од втората половина на месецот не очекуваат пониски температури, но и првиот снег во пониските предели. Она што е извесно е дека пред нас е потопол период во кој ќе можеме да уживаме …

Повеќе »