Tag Archives: помош

ХУМАНОСТА НА ПОТЕГ: Тони има потреба од наша помош за да ја надмине кризата со корона вирусот!

По социјалните мрежи се споделува апел за помош на Тони Илијевски кому поради коронавирусот ненадејно му се влошила здравствената состојба… Почитувани пријатели и роднини, Ве молиме за ПОМОШ за ТОНИ ИЛИЈЕВСКИ кој има само 38 год. и две малолетни дечиња. Поради ненадејно влошување на состојба од Ковид-19 итно беше префрлен …

Повеќе »

Не е лесно, но…10. работи кои ќе ви помогнат ако се чувствувате осамено

Чувството на осаменост има влијание врз нашите животи Осаменоста не е измислен поим. Се случува, таа е околу нас, има влијание врз нашите животи – во последната година веројатно повеќе од кога било досега. Во годината зад нас, не ги видовме семејството и пријателите колку што сакавме. Пандемичниот стрес доведе …

Повеќе »

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ: Малиот Василиј има потреба од нас – Стар е само 16. дена а иако избори 2. големи БИТКИ, го чекаат уште многу!

Малиот борец Василиј е роден на 28-та недела од бременоста на 25. март 2021 година. Со нетрпение чекајќи да го запознае надворешниот свет, тој е роден многу рано и не изненади сите со своето доаѓање. Роден е со тежина од 1.320 грама и должина од 44 сантиметри, што на сите …

Повеќе »

Тимска игра за спас на Вардар – MOZZART донираше милион денари после бројните типувања на натпреварите на црвено-црните!

Компанијата Mozzart пред неполн месец се придружи на навивачката група Комити во акцијата за спас на Вардар, каде со секој уплатен тикет на кој се наоѓа натпреварот на славниот скопски клуб, компанија Mozzart го зголемува фондот за донација на „црвено – црните“, кои се борат со тешка финансиска ситуација! Сите …

Повеќе »

Апел за помош на Гоце Илиески: Како возач на Итна медицинска помош во Прилеп помогна многу животи да се спасат – да помогнеме во спасувањето на неговиот!

Гоце Илиески е возачот од Итната медицинска помош Прилеп кој е заслужен за многу извојувани битки со Ковид 19 кај бројни пациенти. Да бидеме хумани и да помогнеме да ја добие битката за својот живот! „Почитувани хумани луѓе, за жал ви се обраќам од името на една предобра и вредна …

Повеќе »

(ВИДЕО) На Кинезинката, која претепа напаѓач во САД, и донирале 1. милион долари – Се’ подарила!

76-годишната Кинезинка која претепа напаѓач во Сан Франциско минатата недела, планира сите собрани донации да ги даде на организациите кои се борат против расизмот против азиско-американската заедница. До средата вечерта биле собрани повеќе од 933.630 УСД за медицински трошоци на Кие Ксиаожен преку кампања на GoFundMe. „Кси рече дека не …

Повеќе »

(ВИДЕО) ТОПЛА ПРИКАЗНА – Ученик го променил животот на бившиот професор: Сознал како живее и решил да му помогне!

Стивен Нава, поранешен ученик на професорот Хозе Виларуел, решил да му помогне на својот поранешен учител, кој моментално живеел во багажникот на неговиот автомобил. Кога едно утро видел човек на паркингот како излегува од багажникот на неговиот автомобил, Стивен дури и не претпоставувал дека ја познава таа личност. Дури кога …

Повеќе »

(ВИДЕО) СЛАТКО ВИДЕО КОЕ ЌЕ ВИ ГО РАЗУБАВИ ДЕНОТ: Кученце видело дека неговата сопственичка вежба па отишло да и помогне!

Симпатично видео од жена и нејзиното кученце стана вирална. Жената решила да направи краток тренинг во својот дом. Застанала пред ѕидот и започнала да се преправа дека го турка со рацете за да ги зајакне мускулите. Нејзиното милениче мислело дека и треба помош, па веднаш побрзало. Тој ги потпрел предните …

Повеќе »

(ФОТО) ТРАГИЧНА СУДБИНА НА ЕДЕН САМОХРАН ТАТКО КОЈ САМО САКА ДА СЕ ГРИЖИ ЗА СВОЈОТ СИН – Љупче од Штип низ солзи: „Немам ниту за млеко, синот го хранам со вода и шеќер!“

Животот умее да биде суров, но за такви приказни најчесто веруваме дека се случуваат во некое друго место, држава, или ги гледаме во некој филм…Но, животот на Љупчо Смилев не е приказна од нечиј друг живот туку негова – реална, сурова…од нашето секидневие, тука покрај нас но кои, се чини, …

Повеќе »