Tag Archives: помош

(ВИДЕО) ЖЕЛБАТА ГО ПОБЕДУВА И НЕВОЗМОЖНОТО: Во инвалидска количка, покрај солитер, се искачил на 250. метри!

Пејачот Лаи Чи-ваи стана првиот човек во Хонг Конг кој во инвалидска количка се искачил на висина од 250. метри, на еден солитер. Лаи (37), кој бил парализиран од половината надолу во сообраќајна несреќа пред 10. години, не можел да стигне до самиот врв на 300. метри од високата кула …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вознемирувачка снимка од приврзаниците на Трамп како мачат полицаец

Вознемирувачко видео од нападот на толпата Трамп врз полицајци кога во средата упаднаа во зградата на Конгресот во Вашингтон, се појави на социјалните мрежи. Предупредуваме дека ова видео може да биде вознемирувачко за некои читатели. На снимката се гледа како приврзаниците на Трамп „приклештуваат“ полицаец помеѓу вратата и толпата луѓе. …

Повеќе »

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ – Апел за помош за 26 годишниот Боро Стаиќ на кој итно му е потребен апарат за асистирано искашлување

Боро Стаиќ е момче на 26 годишна возраст. Поради повреда од неговата 18. годишна возраст е парализиран од вратот надоле, сите четири екстремитети (квадиплегија). Во моментов се наоѓа во болница каде што е хоспитализиран поради Ковид-19. Тој не може сам да се искашла и при такви ситуации се гуши. Затоа …

Повеќе »

(ФОТО) БРАВО: Бијонси донира 500.000 долари на семејства кои поради корона се без „покрив над глава“

Бијонсе ќе исплати половина милион долари неповратни средства на луѓе кои се соочуваат со последиците од станбената криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот. Луѓето ќе можат да се најавуваат на нејзината страница до 7. јануари 2021 година, објави пејачката на својата веб-страница. Парите ќе бидат распределени на 100 избрани лица …

Повеќе »

(ФОТО) СЕМЕЈНА ДРАМА НА СКИЈАЊЕ: Мажот врескал и молел да се запре жичницата додека синот им висел од 12. метри!

‘Сопругот панично врескаше и молеше жичницата да запре бидејќи нашиот син паѓаше од 12 метри висина’ Скајлер, деветгодишниот син на американската модна дизајнерка Рејчел Зои (52), претрпел сериозна несреќа на скијање во неделата – момчето паднало од жичарницата од висина од 12 метри и завршило во болница. “Ова го објавувам …

Повеќе »

(ФОТО) ИМАЛ ГОЛЕМО СРЦЕ – Џеј го финансирал домот во кој пораснал: „Сакаше на другите деца да им овозможи детство какво што тој немаше!“

Желбата на Џеј да им помогне и да ги разубавува животите на децата во домот била толку силна што тој често се откажувал од сопствените планови и големи проекти. Им помагал на децата и го опремил домот … Џеј Рамадановски почина во неделата на 57-годишна возраст, а вчера семејството и …

Повеќе »

(ФОТО) СЕВЕРИНА примила 600. евра помош поради коронавирусот а сега се фали со капут од 5.000 евра

СЕВЕРИНА со години е една од најдобро облечените Хрватки, а на Инстаграм често објавува фотографии во нејзините модни комбинации. Денес таа објави фотографија на која позира во кариран костум и сива долчевита, која ја искомбинирала со кафени чевли и чанта што ги носела неколку пати. Сивото палто на модната куќа …

Повеќе »

(ФОТО) ПОТЕГ ЗА РЕСПЕКТ – Владимир Блажев понуди своја помош каде МЗ има дефицит од луѓе: „Заедно секогаш сме појаки!“

Владимир Блажев (ДНК)  на својот профил на Фејсбук несебично се понуди да помогне во состојбата со корона вирусот кај нас, секако каде има потреба и нагласи дека не му треба хонорар туку дека ќе работи како волонтер…Потег за респект! „Со оглед на ситуацијата во која се наоѓаме, тешката и макотрпна …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Турските ММА борци се херои на Виена: Им помогнале на жена и ранет полицаец

Двајца турски ММА борци кои живеат во Виена преку ноќ станаа медиумска тема кога скокнаа да им помогнат на една жена и полицаец за време на смртоносниот терористички напад. Макаил Озен и Реџеп Гултекин, како што јавија австриските медиуми, накратко се појавуваат во вирално видео што е снимено за време …

Повеќе »