Tag Archives: помош

(ВИДЕО) ХОРОР ВО ДЕТСКО КРЕВЕТЧЕ: Шокантна снимка поставена како предупредување на родителите!

Родители сподели застрашувачко видео како предупредување за другите да не оставаат ќебиња или било што друго во креветчето со бебето додека спие. Видеото е објавено на страницата „Безбеден сон за бебиња“ на ТикТок, на кое се споделуваат едукативни видеа за безбеден сон за бебиња помлади од 12 месеци. Се советува …

Повеќе »

(ФОТО) На веб-страницата на Белата куќа се појавила скриена порака: „Ако го читате ова …“

Скриена порака на новата веб-страница на Претседателот Џо Бајден во Белата куќа станала вирална на социјалните мрежи… Само неколку часа откако Доналд Трамп ја напушти Белата куќа, луѓето забележаа порака скриена во HTML. Веб-страницата се ажурирала додека новиот претседател и се обратил на нацијата. На љубителите ан технологијата не им …

Повеќе »

(ВИДЕО) Начинот на кој шпанските војници им помагаат на постарите после олујата е едноставно за ВОСХИТУВАЊЕ

Снегот кој пред неколку дена без прекин паѓаше 33 часа во Мадрид, откако времето се смири, се претвори во мраз, а чистењето на градските улици се одвива бавно поради недоволниот број на опрема за тоа но и лопати. Неколку стотици војници, работници на градско чистота и припадници на службите за …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЖЕЛБАТА ГО ПОБЕДУВА И НЕВОЗМОЖНОТО: Во инвалидска количка, покрај солитер, се искачил на 250. метри!

Пејачот Лаи Чи-ваи стана првиот човек во Хонг Конг кој во инвалидска количка се искачил на висина од 250. метри, на еден солитер. Лаи (37), кој бил парализиран од половината надолу во сообраќајна несреќа пред 10. години, не можел да стигне до самиот врв на 300. метри од високата кула …

Повеќе »

ЌЕ ИЗИГРУВААТ ГОСПОД – Одлука која ја поделила и шокирала јавноста: Италијанските лекари ќе можат да бираат кому да му пружаат помош!

Италијанското Министерство за здравство било критикувано откако нацрт-новиот план за пандемија во земјата открил дека на медицинските лица ќе им биде дозволено да изберат кои пациенти ќе добиваат нега која ќе им го спаси животот. Ова е првпат Италија да го ажурира својот план за пандемии од 2006. година. Отсуството …

Повеќе »

(ВИДЕО) Вознемирувачка снимка од приврзаниците на Трамп како мачат полицаец

Вознемирувачко видео од нападот на толпата Трамп врз полицајци кога во средата упаднаа во зградата на Конгресот во Вашингтон, се појави на социјалните мрежи. Предупредуваме дека ова видео може да биде вознемирувачко за некои читатели. На снимката се гледа како приврзаниците на Трамп „приклештуваат“ полицаец помеѓу вратата и толпата луѓе. …

Повеќе »

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ – Апел за помош за 26 годишниот Боро Стаиќ на кој итно му е потребен апарат за асистирано искашлување

Боро Стаиќ е момче на 26 годишна возраст. Поради повреда од неговата 18. годишна возраст е парализиран од вратот надоле, сите четири екстремитети (квадиплегија). Во моментов се наоѓа во болница каде што е хоспитализиран поради Ковид-19. Тој не може сам да се искашла и при такви ситуации се гуши. Затоа …

Повеќе »

(ФОТО) КАКВА ЖЕНА – Словенка видела фотка на хрватскиот сајт Index па довезла 7. тони храна за животните од подрачјата погодени од земјотресот во Петриња

КОГА видела фотографија од Томо Сукнаиќ и неговиот коњ Зекан во Мајске Полјане, направена од фотографот на index.hr, Лука Шангулин, Словенката Нуша Станиќ не можела да остане имуна. Започна акција за собирање помош за животните погодени од земјотресот и организирала превоз од Словенија до Сисак и околината. „На вашиот портал …

Повеќе »

Општина Центар и во новата 2021-ва година продолжува со проектот „Нула глад“

Редовните месечни активности од проектот „Нула глад во Општина Центар“, во соработка со Банка за храна Македонија продолжуваат и во новата година. И овој месец 150 семејства со висок социјален ризик добија пакети со прехранбени и основни хигиенски производи, за подобар почеток на годината и полесно да можат да го …

Повеќе »