Tag Archives: америка

Винаријата Бовин освои златен медал на најважниот американски вински натпревар

Црвеното вино My Way2011 од Бовин прогласено за едно од најдобрите на светот Избрани квалитетни вина од целиот свет, како и од САД и Канада беа оценувани на интернационалниот вински натпревар одржан во Рочестер, Њујорк. 25 експерти од 8 земји, реномирани сомелиери, енолози, винари, дистрибутери и вински новинари оценуваа повеќе …

Повеќе »

(ФОТО) Македонија по прв пат со учесник на Меѓународната менторска програма за жени лидери во САД – The Fortune – U.S. Department of State Global Women’s Mentoring Partnership

Генералната директорка на Семос Едукација, г-ѓа Валентина Тасева е првата жена од Македонија која ќе учествува на едномесечната меѓународна програма во САД, партнерство помеѓу Стејт департментот на САД, Fortune Most Powerful Women и Vital Voices. Едномесечната меѓународна програма која повеќе од 10 години ги поврзува најуспешните жени менаџери од САД …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Започна: Западните сили ја нападнаа Сирија, експлозии го тресат Дамаск, Трамп и се обратил на нацијата, Русите бесни…

Американските, британските и француските сили со воздушни напади ја погодија Сирија, рано утрово, како одговор на нападот со хемиското оружје ви кое минатата недела во сирискиот град Дума се убиени десетици луѓе, додека Русија порачала дека нападот нема да мине без последици… Американскиот претседател Доналд Трамп, доцна вечерата, во петокот, …

Повеќе »

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Американските ѕвезди го поддржаа историскиот протест – „Марш за нашите животи“

На сцени ширум САД, на социјалните мрежи и во поворки, бројни познати лица им дадоа поддршка на учениците кои го организира историскиот протест „Од за нашите животи“, протестирајќи против огненото оружје… Во Вашингтон настапиле Мајли Сајрус, Ариана Гранде, Деми Ловато, Комон и бројни други музичари за да оддадат почест на …

Повеќе »

(ФОТО) После бизарна несреќа популарната пејачка која има 40. конци на лицето ја објавила првата фотографија

Американската пејачка и актерка Кери Андервуд напишала, на својот блог, дека има повеќе од 40. конци на лицето откако во ноември доживеала несреќа, кога се сопнала на скали во својот дом. Пејачката на 1. јануари објавила дека чувствува дека не изгледа исто како порано откако поминала бројни операции на лицето. …

Повеќе »

(ФОТО) Здравствената состојба на Шакира многу полоша – одложени сите концерти!

„Се надевав дека гласните жици ќе ми се опорават, но на повредата и треба подолго време за да зарасне“ Колумбиската пејачка Шакира преку порака на своите профили на „Инстаграм“ и „Фејсбук“ им се извини на своите фанови што ќе мора да ја одложи турнејата „Ел Дорадо“ до јуни 2018. година …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете како Американците се тепаат поради попустите на Black Friday

Во Америка Black Friday е ден после Денот на благодарноста, кога почнуваат големите предбожиќни попусти. Многу Американци со нетрпение го очекуваат токму тој ден за да го завршат својот празничен шопинг бидејќи тој ден цените се најниски. Но, се чини дека одличните попусти кај луѓето често знаат да го предизвикаат …

Повеќе »

(ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА) Невеста го расплака светот со завети за својот посинок и неговата мајка

Инаку Кејти Месер се запознала со својот сегашен сопруг четири недели пред да се роди Лендон. Од 2015. почнале да се забавуваат но оствариле многу добар однос и со мајката… На свадбата на Кејти Масер и нејзиниот избраник Џереми беа проронати многу солзи. Моментот кога невестата им прочита завети на …

Повеќе »

(ВИДЕО) Татко Муслиман го прегрнал убиецот на својот син: Неговите зборови тераат на размислување

„Жал ми е за твоите родители кои те одгледале да направиш нешто повеќе со својот живот, да бидеш успешен. Твојот успех е нивен успех.Твојата среќа е нивна среќа.Сега тие ќе плачат за злосторството кое го направи.Простувањето е најголем подарок или хуманост во Исламот…“ Несекојдневна глетка се случила во американска судница …

Повеќе »