Tag Archives: америка

Џорџ Клуни: „Расизмот е пандемија која ги погодува сите Американци!“

Актерот Џорџ Клуни напишал писмо во кое го осудува расизмот во Соединетите држави, што го оцени како пандемија и ги повика граѓаните да гласаат против Доналд Трамп на претседателските избори во ноември. Според NME, Клуни реагирал на убиството на афроамериканецот Џорџ Флојд од страна на полицијата во Минеаполис на 25 …

Повеќе »

(ВИДЕО) АМЕРИКА НА НОЗЕ – Многу јака порака од протестот во Портланд: Цел мост прекриен со луѓе кои клечат во позата во која Флојд беше убиен!

Додека американските власти се закануваат дека на демонстрантите кои крадат и трчаат како диви на улиците ќе изведат војска бидејќи „не го оспоруваат“ правото на мирни протести, демонстрантите во Портланд, Орегон, покажаа како тоа се прави. Неверојатни сцени на илјадници луѓе кои лежат мирно и тивко на мостот Брунсајд во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОСЛЕДНИТЕ 30 МИНУТИ ОД ЖИВОТОТ НА ЏОРЏ ФЛОЈД: Детална анализа на убиството кое Америка ја претвори во воена зона -„Најмалку 16. пати рекол дека не може да дише!

Коленото на полицаецот Шовин на вратот на Флојд било осум минути и 46 секунди… Смртта на Флојд доведе до масовни протести ширум САД Клучните настани што доведоа до смртта на Џорџ Флојд, црнец кој бил задушен од белиот полицаец, Дерек Шовин, проследени со насилни протести низ САД, се случиле во …

Повеќе »

Родман и Џордан го кренале гласот против убиството на Афроамериканецот но и за смирување на насилството:„Ги гледам и чувствувам болка!“

„Ги гледам и чувствувам болка, огорченост и фрустрација кај луѓето“, рече Мајкл Џордан. „Не мора одите наоколу и да палите, да крадите“, смета Денис Родман Убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд во Минесота предизвика револт на луѓето ширум Америка, што доведува до поделби и насилство. Полициски службеник е обвинет за злосторството, …

Повеќе »

(ВИДЕО) УЖАСНА СМРТ – НОВИТЕ СНИМКИ ОД УБИСТВОТО НА ФЛОЈД ГО ПОКАЖУВААТ ЦЕЛИОТ УЖАС: 4. полицајци нападнале еден маж…”Ве молам, дозволете ми да станам. Стомакот ми боли, вратот ми боли. Ве молам. Не можам да дишам!”

Новото видео од апсењето на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој почина откако полицаецот Дерек Шовин му го притискаше вратот со коленото, покажува три лица кои клекнуваат над него за да го задржат на земја, иако тој не се спротивстави на апсењето. Новата снимка дава поинаков агол на инцидентот што ја „запали“ …

Повеќе »

(ФОТО) САКААТ ДА ПОМОГНАТ: Познати личности донираат илјадници долари за кауција на уапсените во Минесота

Познати личности се здружиле и донираа пари на „Minnesota Freedom Fund”, кој беше основан да се плати кауција за сите уапсени на протестите за Џорџ Флојд во Минесота. Џорџ Флојд почина на 25. мај во Минеаполис, откако полицискиот службеник го држеше коленото на вратот неколку минути за време на апсењето …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАКОВ ЧОВЕК – Возач извадил лак и стрела и гаѓал во демонстрантите во Солт Лејк Сити: Потоа го претепале!

Еден човек за време на протестот во Солт Лејк Сити (Јута) поради смртта на Џорџ Флојд извадил лак и стрела и гаѓал кон демонстрантите. Инцидентот се случил кога демонстрантите кои го блокирале патот се судриле со еден од возачите. Во еден момент, човекот извадил лак и стрела и извикувал „Сите …

Повеќе »

Фотографија стара 53. години и понатаму ја интригира јавноста: Зад неа е неверојатна приказна

ФОТОГРАФИЈАТА „Бакнеж на животот“ е снимена во 1967. година.Ја забележал фотографот Роко Морабито а го покажува електричарот Ј. Д. Томпсон како му дава дишење „уста на уста“ на својот колега Рандал Г. Шампион, кој се онесвестил затоа што случајно допрел високонапонска жица. Двајцата правеа рутинско одржување на електричната мрежа, кога …

Повеќе »

ПАНДЕМИЈА НА КОРОНА ВО СВЕТ: Бразил има најмногу мртви во еден ден, Австрија е најдобра според морталитетот на милион жители

* Повеќе од 5,5 милиони луѓе се заразиле со вирусот коронавирус ширум светот * Починаа скоро 348.000 луѓе * На прво место во однос на бројот на заразени се САД со повеќе од 1,7 милиони пациенти, а потоа следува Бразил со повеќе од 376,000 * Бројот на починати во САД …

Повеќе »