Tag Archives: америка

Хонда бара работниците да вратат дел од парите

ХОНДА побарала од работниците да вратат дел од додатокот на плата што го добиле на нивната сметка. Американските медиуми пишуваат за необичен случај од фабриката на Хонда во државата Охајо. Тамошните работници по првичното пријатно изненадување и добивањето на бонус на плата, биле многу изненадени кога добиле известување дека дел …

Повеќе »

Барак Обама освоил Еми награда

Поранешниот американски претседател Барак Обама ја доби наградата Еми на американската телевизија како најдобар водител во документарната серија „Нашите големи национални паркови“, објави во саботата вечерта Американската телевизиска академија. Церемонијата на доделувањето на Еми наградите е закажана за 13 септември, но некои награди се доделуваат порано. Обама е вториот американски …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ ДОЗНАЛА СТРОГО ЧУВАНАТА ТАЈНА ЗА ПРИНЕЗАТА ДИЈАНА: Поранешниот телохранител открил дека неколку недели пред смртта се подготвувала да избега!

Принцезата Дијана планирала да се пресели во САД без синовите само неколку недели пред нејзината смрт, според еден од нејзините поранешни телохранители. Во своите мемоари, „Штитејќи ја Дијана: Приказната за нејзините телохранители“, Ли Сансум раскажува дека принцезата сакала да им каже на папараците за нејзините планови да се пресели во …

Повеќе »

(ФОТО) БРЕМЕНАТА СОПРУГА НА НАДАЛ ИТНО ПРИМЕНА ВО БОЛНИЦА: Првата вест не е добра, мора итна операција, РАФА ОЧАЕН!

Вистинската драма се одвива во семејството Надал. Познатиот тенисер е во очај, бидејќи неговата сопруга Марија Чиска Перељо е итно примена во болница, во 31-та недела од бременоста. Штури и нецелосни се информациите кои доаѓаат од Шпанија за здравствената состојба на сопругата на Рафаел Надал. Како што пренесува „Ел Периодико“, …

Повеќе »

(ФОТО) ГИ МИЈАТ РАЦЕТЕ ОД КРУНАТА – АНТИКРАЛСКА СВАДБА: Меган и Хари повторно ќе кажат ДА „на церемонијата на будење“, ПОГОДЕТЕ КОЈ НЕМА ДА БИДЕ НА ЛИСТАТА НА ГОСТИ?!

Откако ја прославија четвртата годишнина од бракот во мај, Меган Маркл и принцот Хари се подготвуваат повторно да кажат „ДА“, но овој пат тоа ќе биде во САД. И покрај успехот на нивната прва венчавка – настан од 32. милиони фунти што го гледаа 1,9 милијарди луѓе – Меган нема …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ѓоковиќ добил охрабрувачка вест: „Не ми побараа доказ за вакцинација“

Францускиот новинар Квентин Мојне пристигнал во Америка и пренел интересни информации. При влегувањето во САД не му побарале доказ дека е вакциниран, што фрла ново светло на моменталната ситуација и приказната дали Новак Ѓоковиќ сепак може да игра на УС Опен. „Влегов во САД без да ме побараат доказ дека …

Повеќе »

(ВИДЕО) „ОВА СТАНУВА ТАЖНО“ – Бајден целосно изгубен додека се борел со ветерот и палтото, се му испаѓа…

По закрепнувањето од Ковид, Џозеф Бајден со сопругата се појавил на настан. Американскиот лидер Џо Бајден уште еднаш не успеа сам да се справи со новонастанатата ситуација која настана по излегувањето од хеликоптерот – но имал помош од првата дама. По неколку неуспешни обиди да облече палто кое постојано му …

Повеќе »

Мега милиони во Америка: Добитниот тикет за 1,3 милијарди долари продаден во Илиноис

Еден тикет, купен во американската сојузна држава Илиноис, на среќниот добитник му донесе 1,28 милијарди долари – втора по големина премија на лотаријата Мега Милиони, според организаторите. Доколку одлучи да му исплатат во готово, сопственикот на тикетот ќе добие 742,2 милиони долари. Друга можност е џекпотот да се плаќа во …

Повеќе »

(ВИДЕО) БАЈДЕН ЈА ШОКИРАЛ ЈАВНОСТА – „ИМАМ РАК“! Белата куќа итно реагирала, еве што пишува во извештајот на ДОКТОРОТ на американскиот претседател

Џозеф Бајден рекол дека има рак, Белата куќа веднаш реагирала! Бајден рекол дека има рак Американскиот претседател Џозеф Бајден ја запрепастил јавноста во средата додека држел говор за загадувањето и глобалното затоплување. Бајден објавил дека има рак, поради што реагирала и Белата куќа. Американскиот претседател (79) го коментирал загадувањето кое …

Повеќе »