(ФОТО) СЕ ДОЗНАЛА СТРОГО ЧУВАНАТА ТАЈНА ЗА ПРИНЕЗАТА ДИЈАНА: Поранешниот телохранител открил дека неколку недели пред смртта се подготвувала да избега!

Конечно, по неколкудневен одмор, Дијана објавила дека заминува за да им каже на новинарите дека засекогаш заминува од Обединетото Кралство.

– Беше вознемирена затоа што нормално бројот на медиумите редовно беа надвор, веројатно ќе им се зголемеше тиражот десеткратно ако им раскажеше толку голема приказна. Местото би било полно со фотографи кои очајно сакаат да ја фотографираат принцезата која ќе остави се зад себе и ќе побегне во Америка – пишува нејзиниот поранешен телохранител.Сансум рекол дека принцезата тој ден отишла да зборува со печатот – но на крајот не кажала ништо за потенцијалното преселување во САД. И покрај поплаките од печатот, Дијана беше позната по тоа што соработуваше со нејзините омилени новинари и фотографи и честопати им даваше до знаење каде се наоѓа доколку сака да се фотографира.
Во книгата на Сансум, тој ги негира тврдењата дека Дијана била ментално нестабилна во неделите пред нејзината смрт во август 1997. година во сообраќајна несреќа во Париз во која загинал и Доди.

-Можам да ви кажам дека тогаш поминав 10. дена во нејзина близина, а таа беше еден од најизбалансираните луѓе што сум ги сретнал.Требало да знам. Трениран сум да забележам ако некој е неурамнотежен, тоа е дел од мојата работа. Побарајте ги знаците што луѓето ги даваат кога се под стрес, бидејќи тоа значи дека може да преземат акција. Дијана не беше премногу лута или излезена од контрола. Таа беше нормална и многу внимателна – пишува тој.
Сансум, исто така, ги отфрла тврдењата дека нејзината врска со Доди Ал-Фајед била само летна шема за да го натера нејзиното поранешно момче, д-р Хаснат Кан, да биде љубоморен.

– Беа навистина пријателски расположени и љубезни еден кон друг. Сите момци од безбедносниот тим мислеа дека тоа ќе трае и ќе прерасне во сериозна врска. Немаше да видите како се бакнуваат во јавност, па некои погрешно го сфатија тоа дека не е романтична врска, но нејзините момчиња често беа наоколу, а папараците беа секогаш покрај нив, па природно тоа ги натера да бидат повнимателни и да покажуваат помала наклонетост еден кон друг – рекол поранешниот телохранител.
Сансум во својата книга напишал дека случајно не бил назначен да се грижи за Дајана и Доди додека биле во Париз на крајот на август 1997. година. Наместо тоа, пишува тој, неговиот добар пријател Тревор Рис-Џонс бил назначен да го направи работа и тешко се повредил во сообраќајна несреќа во која загинале возачот Хенри Пол, Доди и Дијана.
Пол го бркал додека возеле под тунелот Понт де л’Алма во обид да ги избегне фотографите кои го следеа нивното возило. Сансум ја опишал принцезата во својата книга како една од најубавите личности што можете да ги запознаете, таа беше прекрасна, всушност, само нормална личност која јасно ги сакаше своите момчиња, напишал тој.

Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Прочитајте што не советуваат ѕвездите за утре, 15.04.2024 година во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Работа: Работната енергија на високо ниво, ќе го претставува овој прв работен ден во …