Tag Archives: планови

(ВИДЕО) „Red18“ го издадоа албумот Red18’s Grit – и го одржаа зборот!

Кон крајот на септември имавме интервју со „Red18“ и тие точно ни ги наведоа нивните планови: – Датумите на објавување засега се вака: 08/10 – нов сингл со спот 28/10 – уште еден нов сингл со спот 18/11 – целиот албум Исто така почеток на 2023-та очекувајте EP со музика …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Андерфест 4“ урива рекорди: Фестивал за млади бендови кој младите го обожуваат!

Некако ни стана нормално кога станува збор за фестивал во преден план да се организаторите, нивните имиња, нивните активности, па колку напорно работеле….и да не набројуваме…но „Андерфест“ покрај тоа што внесе многу иновации на македонската музичка сцена се разликува и по тој сегмент. Со години сакавме да откриеме кој стои …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со олимпискиот вицешампион Дејан Георгиевски: „Во диско сум бил еднаш, а на алкохол не смеам да помислам!“

Дејан Георгиевски, олимпискиот вицешампион во теквондо ѝ ја донесе најголемата радост на Македонија лани од Токио. По освојувањето на олимпиското сребро, во Скопје го пречекаа како херој. Од аеродромот до триумфалната порта вели дека се моменти низ кои минувал како во сон. И цела сала на „Златна бубамара” му ракоплескаше …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ ДОЗНАЛА СТРОГО ЧУВАНАТА ТАЈНА ЗА ПРИНЕЗАТА ДИЈАНА: Поранешниот телохранител открил дека неколку недели пред смртта се подготвувала да избега!

Принцезата Дијана планирала да се пресели во САД без синовите само неколку недели пред нејзината смрт, според еден од нејзините поранешни телохранители. Во своите мемоари, „Штитејќи ја Дијана: Приказната за нејзините телохранители“, Ли Сансум раскажува дека принцезата сакала да им каже на папараците за нејзините планови да се пресели во …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Искрено со Дарио: „Тажни ми се сеќавањата на детството, низ сè минував сам!“

Дарио Панковски е 40 години е на музичката сцена. Зад себе има песни кои се хитови и евергрини до ден денес. Кариерата ја почна во 80-тите со групата Бон Тон, времиња за кои зборува со посебна љубов. 33 години е во брак со сопругата Бојана и има две деца. Летово …

Повеќе »

Четири хороскопски знаци кои најмногу ја сакаат својата независност: Најсреќни се кога се слободни

*Хороскопските препораки и совети не треба да се сфаќаат особено сериозно, а за сите индикации и нуспојави обратете се на стручњак… Хороскопските знаци се разликуваат според карактеристиките… Додека некои луѓе наоѓаат голема радост во дружењето, други ја негуваат својата сами. Сакаат независност и да го организираат денот како што сакаат. …

Повеќе »

СЕДУМ РАБОТИ за кои не треба да разговараме со другите: Овие информации треба да ги чуваме за себе

Има работи за кои е подобро да не зборуваме. Има луѓе на кои им верувате, пријатели со кои отворено зборувате за најдлабоките тајни, луѓе што знаете дека ќе ја заклучат вашата исповед и ќе ја чуваат во тајност засекогаш. Сепак, уште од античко време постои златно правило на молчење, односно …

Повеќе »

(ВИДЕО) Откриено е што ќе се случи со „Парни ваљак“ по смртта на Аки

Хусеин Хасанефендиќ Хус, долгогодишниот соработник и пријател на Аки, открил како ќе го памети фронтменот на „Парни ваљак“ и дали некој ќе го замени на турнејата планирана за оваа година. „Тој беше нормален, топол човек, со сите негови доблести и маани. Со бесконечна душа и бесконечно срце, но со тотален …

Повеќе »

ИНТЕРВЈУ – Ѓоко Здравески:„Моите амбиции се свртени кон внатре. Ништо не ме возбудува повеќе од тоа буричкање по сопствените темници“

Ѓоко Здравески е наједноставно (ако може) кажано македонски поет, лице кое сака кратка проза, но и преведувач, есеист… Да се претстави човекот кој е дел е од современата книжевна сцена, а притоа е еден од основачите и организатори на „Скопски поетски фестивал“ не е едноставно бидејќи тој има „многу љубови“… …

Повеќе »