(ФОТО) СЕ ДОЗНАЛА СТРОГО ЧУВАНАТА ТАЈНА ЗА ПРИНЕЗАТА ДИЈАНА: Поранешниот телохранител открил дека неколку недели пред смртта се подготвувала да избега!

Принцезата Дијана планирала да се пресели во САД без синовите само неколку недели пред нејзината смрт, според еден од нејзините поранешни телохранители.
Во своите мемоари, „Штитејќи ја Дијана: Приказната за нејзините телохранители“, Ли Сансум раскажува дека принцезата сакала да им каже на папараците за нејзините планови да се пресели во Америка во обид да ги заштити Вилијам и Хари од медиумите додека тие биле на одмор со неа и нејзиниот дечко, Доди Ал. – Фајед, во Сен Тропе во јули 1997. година.

Семејството престојувало на луксузната јахта на бизнисменот Мохамед Ал-Фајед додека папараците секој ден се прикрадувале со брод, вели Сансум, кој ги чувал членовите на кралското семејство за време на нивното патување.Папараците беа нејзиниот главен проблем, не само во Сент Тропе“, пишува Сансум.


View this post on Instagram

A post shared by Lady Di Daily (@ladydidaily)


– А таа ми рече: ‘Не можам ништо да направам во Велика Британија. Тамошните весници ме напаѓаат што и да правам.Сакам да одам во САД и да живеам таму за да можам да побегнам од се. Барем во Америка ме сакаат и ќе ме остават на мира’ – објаснува тој.
Во тој момент, Сансум рекол дека се сеќава дека ја прашал Дијана дали нејзините синови ќе ѝ се придружат, на што таа објасни дека никогаш нема да и биде дозволено да ги одземе од кралските должности. Ако навистина се пресели, Дијана наводно рекла: „Веројатно ќе можам да ги гледам само за време на училишните распусти“.

– Може да се каже дека Дијана беше прекрасна мајка, толку сакана и внимателна кон своите две момчиња, но изгледаше како да треба да ги остави и двајцата во Обединетото Кралство за да избега од печатот, кој немилосрдно ја прогонуваше секој ден од нејзиниот живот. Тоа требаше и нив да ги ослободи – пишува Сансум.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва на манифестацијата „Од нула до култура“ настап на бендот „The Flames“ со tribute на Red Hot Chilli Peppers

Во рамките на манифестацијата „Од 0 до култура“, вечерва на Камената бина во Прилеп, со …