Денес роденден слави поранешниот македонски кајакар Лазар Поповски

Лазар Поповски е роден на 19 мај 1975 година во Скопје. Тој е поранешен македонски кајакар, којшто четири пати ја претставувал Македонија на Олимписките игри.

Лазар Поповски се натпреваруваше на Олимписките игри во 2004 година во Атина, Грција. Во дисциплината кајак К-1 тој во квалификациите за полуфинале зафрши на шестото место и се проби во полуфиналето каде што го освои шеснаесеттото место не успевајќи притоа да заврши меѓу првите десет и да се квалификува во финалето.


Поповски претходно се натпреварувал на Олимписките игри во 1992, 1996 и 2000.

Среќен роденден Лазе ти посакува редакцијата на Екран.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …