храна

(ВИДЕО) Мусака со тестини: Брз ручек кога „не ви е до готвење“!

Денеска едноставно не е ден за готвење. Времето е идеално за проештки, па поради тоа ви донесуваме еден прекрасен рецепт за вкусна мусака која бргу се подготвува… Потребно е: 200 г тестенини, 200 – 300 г. мелено месо, 1 главичка кромид, 2 чена лук, масло, зачини по вкус, 2 јајца, …

Повеќе »

(ФОТО) Штедлив рецепт на мајка ми: Три ручеци од килограм месо!

Иако мислите дека тоа невозможно,просечната македонска домаќинка знае како од еден килограм мелено месо да направи чуда… Татко ми секогаш зборуваше дека вистинска домаќинка е онаа која од ништо прави сешто.Веројатно тоа бил некој негов начин на нашата мајка да и даде комплимент за сиот нејзин натчовечки труд секој ден …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брзи крофнички со сирење

Пробајте, сугурно нема да се покаете! Состојки: 2 јајца, 40 г сончоглед (чистен), 140 г солено сирење, 1 лажичка куркума, 2 лажички црвен ким, 1 лажичка прашок за печиво, 200 мл јогурт, 200 г брашно. Подготовка: изронете го сирењето па додајте ги сите зачини и семки, јајцата и јогуртот и …

Повеќе »

(ФОТО) „Пица леб“: Убав деликатес кој го обожуваат и’ малечките и големите гурмани

Ова е всушност леб кој има вкус на пица бидејќи во него се наоѓаат сите состојки. Одличен е за вечера, но и практичен – секој со рака го кине своето парче така што нема валкани чинии Состојки: 350 г брашно 1 лажичка сол 1 лажичка шеќер 5 г сув квасец …

Повеќе »

(ФОТО) Зачин кој ги убива лошите бактерии во храната

Сечуенскиот пипер се нарекува и кинески коријандер а е составен дел на азиската кујна. Има лимунеста нота која добро се комбинира со солени и слатки јадења. Сечуенскиот пипер е зачин на кинеската и индиската кујна кој се користи за зачинување на солени и слатки јадења. Освен лесната лутина нема баш …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадни плочки: Брзо, здраво и без печење

Сите сакаме здрави десерти…Овие чоколадни плочки се здрави но и калорични па доколку внимавате на калориите бидете претпазливи со парчињата што ќе ги изедете… Состојки: 50 г. какао 200 г црно чоколадо рендана коричка од два портокали 75 мл сок од портокал 150 мл мед или јаворов сируп 1 лажичка …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ефтин колач со наполитанки

Доколку од празниците ви останале наполитанки или ви здодеале ви донесуваме предлог за колач кој ќе ве изненади со вкусот… Потребно е: 3 јајца 100 г шеќер 100 г чоколадни наполитанки 1 кесичка ванилин шеќер рендана коричка од 1 портокал 200 г кисело млеко 100 г брашно 1 кесичка прашок …

Повеќе »

Куглоф – англиски пудинг со урми и карамел сос на Џејми Оливер

Англичаните иамат долга традиција во подготвување на пудинзи. Меѓу омилените на познатиот готвач Џејми Оливер е „Пудинг со урми и карамел сос“… Потребно е: 4 кесички чај „Еарл“, или по ваш вкус 450 г урми 1 рамна лажичка цимет 1 морско оревче 3/4 шоља мек путер 2,5 шољи (од 250 …

Повеќе »

(ВИДЕО) Шпанска пита на баба

Одлична е со кисело млеко или јогурт или како додаток на јадење… Потребно е: 3 јајца 200 мл јогурт 100 г бело брашно 100 г пченкарно брашно 150 г шунка 200 г сирење 4 кисели краставички 1 кисела пиперка 1 кесичка прашок за печиво 50 мл масло Подготовка: изматете ги …

Повеќе »