храна

Vero Drive – нова услуга на Веро маркетите за нарачка на производи

Веро маркетите воведоа нова услуга Vero Drivе наменета за потрошувачите кои бараат брзи и практични решенија за да се снабдат со неопходните производи, а притоа да бидат максимално безбедни. Новата услуга на Веро овозможува онлајн нарачка на производи, при што потрошувачите самите ја подигнуваат нарачката од пункт на паркингот во Веро …

Повеќе »

Вработените во „Гранд кафе” ја одржуваат насмевката на лицата на потрошувачите

Нашите животи се променија. Одеднаш престанавме да излегуваме од домовите, заштитувајќи се себеси, но и другите. Сепак, екои од нас, и покрај се’, секојдневно се на своите работни позиции и ни овоможуваат и понатаму да ги уживаме секојдневните мали , но омилени задоволства. Постојано ги поздравуваме напорите на докторите и …

Повеќе »

Позната докторка објаснила како да се „убие“ вирусот во храната

Познатата руска докторка Елена Малишева рекла дека загревањето на храната во микробранова печка „убива секаков случаен вирус“, дури и ако готвачот кашлал или кивал додека ја подготвувал храната. Малишева објасни на Инстаграм дали заразениот готвач може да пренесе вирус на клиент над храната што ја подготвувал. Имено, според Паула Кенон, …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДОБРО Е ДА СЕ ЗНАЕ: Како да ги сочуваме продуктите од расипување и подолго да ни траат!Совети што ќе ви го олеснат животот!

Во ситуација на неизвесност, кога не знаеме дали и понатаму да ги набавуваме потребните намирници за неколку дена или една недела, секогаш е добредојден совет + како да го сочуваме свежото овошје и зеленчук, сирења и други свежи продукти кои ги набавуваме бидејќи сите сакаме да имаме „домашни резерви“… Видеото …

Повеќе »

(ФОТО) Турски залиен колач со мерки во шолји

Вистинска ѕвезда на турската „слатка“ кујна… Состојки за бисквит: 4 јајца 1,5 шолја шеќер (шолја за млеко, чај) 1 шолја млеко 1/2 шолја масло 2 шолји млеко 1 кесичка прашок за пециво 4 лажици какао Прелив: 2 шолји млеко 2 лажици масло 3 лажици какао 1 шолја шеќер 2-3 реда …

Повеќе »

(ВИДЕО) Полиен посен колач: Најдобар сочен десерт!

Иако не остана многу до крајот на постите сепак е убаво да се има еден рецепт плус за слатко. А, со оглед на тоа дека ќе бидеме дома цел викенд убаво е на домашните да им се принесе нешто слатко што „ќе им ја разгали душата“…Домашното е секогаш подобро од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Омилена „грицкалка“ за оние кои постат: Солени галети со семки!

Одлична грицкалка со пиво додека гледате филм или правите нешто друго во изолација… Состојки: 200 г брашно 70 мл пиво 1/2 кесичка прашок за печиво 50 г истопен посен маргарин (или 50 мл масло) сол 3 лажици сусам 2 лажици семки од тиква 2 лажици ленено семе 1/2 лажичка ким …

Повеќе »

Сочно и вкусно: Експрес колач со јаболки и чоколадо

Состојки: 2 чаши рендани јаболка 1/2 чаша шеќер 1 чаша гриз 1 јајце 1 чаша мелени ореви 11/2 чаша масло 1 кесичка прашок за пециво 1,5 чаша млеко Прелив: 100 гр. чоколада за готвење 1/2 чаша млеко 2 лажици маргарин 4 лажици шеќер Подготовка: Од горенаведените состојки направете хомогена смеса, …

Повеќе »

Експлозија од вкусови: Подгответе совршен крем колач без печење

Крем колач кој е вистинска експлозија од вкусови. Бисквитот е „фино чоколаден“, а крем полнењето меко… Состојки: • 500 мл шлаг • 500 мл млеко • 2 пакувања инстант пудинг за крем со вкус на ванила (без готвење) • 2 пакувања ванилин шеќер • 5 лажици шеќер • чоколадни бисквити …

Повеќе »