храна

(ВИДЕО) Посни сармички со една необична состојка: Рецепт кој ќе ве освои!

Дали некогаш би ви паднало на памет во филот за посни сарми да ставите малку суво овошје? Треба да пробате! Состојки: 1 главичка кисела зелка, 1 главичка кромид, 1 поголем морков, 1 поголем компир, 200 г измиен ориз, 2 лажици ајвар, малку суви сливи, мелен црвен пипер, толчена црвена пиперка, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Идеален рецепт за посна слава – Риба на манастирски начин: Свежа и вкусна и наредниот ден!

Уживајте во ароматичниот вкус на ослиќ печен во рерна Потребно е: 3 парчиња ослич, 1 главичка лук, сончогледово масло, свеж магдонос, суви зачини: оригано,босилок, копар, маслиново масло. Подготовка: сувите зачини измешајте ги и убаво распоредете на рибата исечена на парчиња. Оставете барем два часа да отстои во фрижидер. Потоа рибата …

Повеќе »

(ВИДЕО) Богата и свечена посна погача: Идеална за деновите на пост и слави!

Иако сигурно имате доста посни рецепти кои со години ги користите за деновите на пост или доколку славите посна слава, сигурно ќе ви се допадне и овој што ви го предлагаме… Состојки: 500 мл млака вода,750 – 800 г брашно, 30 г свеж квасец, 1 лажичка шеќер, 1 лажица посен …

Повеќе »

Свежо меленото кафе е повторно кул

Луѓето се заљубија во алтернативното „црно злато“ уште кога Етиопјаните го користеа како дел од традиционалните обреди, стотици години пред трговците да почнат да го разнесуваат кафеното зрно низ светот. Оттогаш, се променија начините на кои кафето се консумира, се промени профилот на негови љубители и тоа стана еден од …

Повеќе »

(ФОТО) Њујорк забранува еден од најголемите деликатеси – произведувачите најавуваат тужби

ЊУЈОРК, американската гастрономска мека, се подготвува да го забрани црниот дроб од гуска, а објавувањето на забрана за продажба ги налутила производителите кои имаат намера да одговорат со тужби. Градскиот совет во Њујорк треба да прифати забрана за „одредени производи како резултат на товење на живината“. Foie gras, што на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Ова е најдобра пита со јаболки: Вкус што не се заборава!

Есенските јаболки пристигнаа и време е да ги искористите… Фил: 5 јаболки, 100 г шеќер, 170 г путер Тесто: 240 мл топло млеко, 1 лажица шеќер, 1 кесичка сув квасец, 500 г брашно, 2 јајца, 1 лажичка сол, 180 г путер, 1 шолја кафеав шеќер, 2 лажички цимет Подготовка: јаболките …

Повеќе »

(Рецепти) 3 предлози за здрави и брзи оброци

Повеќето фамилии секојдневно се соочуваат со предизвикот за тоа што ќе се подготвува дента за ручек. Многу често се случува да потрошиме повеќе време за размислување, дискутирање, планирање отколку што ни е реално потребно за готвење на самиот оброк. Токму затоа, нашата редакција, заедно со компанијата Макпрогрес и нејзиниот бренд …

Повеќе »

(ФОТО) ПИЦА ЛЕБ е лесно да се направи: Ќе ве воодушеви колку е вкусен!

Изненадете го своето семејство со деликатес кој е всушност пица подготвена на еден сосема друг начин. Идеална е за оние денови кога баш и немате желба да готвите нешто комполикувано… Состојки: 350 г брашно, 1 лажичка шеќер, 1 лажичка сол, 5 г сув квасец, 2 јајца, 80 мл вода, 60 …

Повеќе »

(Видео + Рецепт) Сармички од модри патлиџани: Вкус кој не се заборава

Модриот патлиџан изобилува со специфични ароми и вкусови, па на сармата ќе и дадат сосема необичен шмек… Состојки: 2 модри патлиџани, 300 г мелено месо, 200 г кашкавал, 1 филџан (од кафе) ориз, 2 главички (средно големи) кромид, 1 јајце, пире од домати, сол, црн пипер, мајчина душица, малку шеќер …

Повеќе »