(ВИДЕО) „Фереро роше“ колач

Славниот колач подготвен во едноставна и лесна варијанта во која вкусот не изостанува…
Кора
100 г печени мелени лешници
20 г печени сечкани лешници
100 г млечно или црно чоколадо
100 г путер
80 г шеќер
ванилин шеќер
прашок за печиво
4 јајца
2 лажици (полни) брашно
1 лажица лечбни трошки
1 лажичка какао
малку сол
Плус:
2 лажици амрмалад од кајсии
12 лажици мед
Глазура: 180 г млечно или црно или мешано чоколадо
50 г путер
4 лажици амсло
Плус:
80 г печени сечкани лешници
Начинот на подоготовка на овој извонреден десерт погледнете го во видеото:


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Павловден

Светиот апостол Павле особено е значаен за Македонците. Своето прво патување надвор од Азија тој …