храна

(ВИДЕО+ФОТО) Во калап за мафини ставила шпагети: Од крајниот резултат веднаш ќе огладнете!

Еве идеја за вкусен оброк кој ќе го обожуваат и’ децата и возрасните… Доколку ви здодеале класичните шпагети со ќофтиња, или вашите деца не сакаат да ги јадат, еве генијален начин за подготовка на ова јадење. Подготовка: сварете шпагети, исцедете ги и’ полијте со маслиново масло, да не се залепат.На …

Повеќе »

(ФОТО) Солен ролат од спанаќ и сирење:Предјадење кое ќе ве воодушеви!

Потребно е: 850 г спанаќ 4 лажици меко брашно 4 јајца 1 лажичка сол малку црн пипер Фил: 250 г сирење по вкус (најдобро некое крем сирење) 250 г кисела павлака 150 г сечкана шунка Подготовка:измијте и иситнете го спанаќот и насолете. Оставете да отстои, а може и малку да …

Повеќе »

Виталиа со нова модерна веб страница – прозорец кон здравиот начин на исхрана

Македонската компанија за здрава храна Виталиа лансираше нова веб – страница со „светски” изглед, која содржи интересни и корисни едукативни содржини за сите вљубеници во здравата исхрана. За почеток, функционира англиска верзија со цел компанијата да се доближи до своите потрошувачи во 55 држави ширум светот, но од Виталиа најавуваат …

Повеќе »

(ФОТО) Посен егзотичен колач без печење: Истопи, измешај и уживај!

Овој едноставен колач се прави многу брзо. Вкусот е егзотичен и на сите им се допаѓа. Ако сеуште не сте го пробале овој колач со урми и суво овошје време е да го пробате! Состојки: 100 г лешници, 100 г индиски ореви, 150 г бадеми, 100 г кокосово брашно, 100 …

Повеќе »

Најдобар кулинарски трик за сочно месо: Пред печење направете го ОВА и никогаш нема да биде жилаво или суво!

Сочно печено месо кое се топи во устата – нема ништо повкусно, се чини! Сепак, уживањето може да биде расипано ако месото е тврдо, суво и жилаво, па оброкот се претвора во агонија. Но, има едноставно решение кое ќе придонесе месото да биде многу повкусно, дури и без никакви прилози. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Цел живот кромидот го сечеме погрешно и затоа плачеме: Светски готвач открива феноменален трик да го сечете без солзи!

Никој не знае подобар начин како се сече кромид и тоа брзо и без солзи од главен готвач на ресторан. Ова е решение кое никако не сме можеле ниту да го предвидиме ниту да го очекуваме,а потполно не остави без текст. Готвачот Џек Скалфани на своите следбеници им покажал како …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Три посни ролати од една смеса: Совршено предјадење кое не се пече!

Практично и вкусно предјадење за секоја пригода… Состојки за основна смеса: 1,2 килограми компири, 400 г посни крекери, 250 г посен мајонез, сол, 3 чена лук Подготовка: компирите излупете ги и сварете со лукот. Водата оставете ја бидејќи во неа веднаш можете да ја сварите пченката (5 минути), а кога …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО Галерија) Посна погача полнета со зеленчук

Доколку се подготвувате за слава а сакате нешто да промените во стандардното мени тогаш оваа посна погача може да биде дел од тие новитети… Потребно е: 400 мл вода 30 г квасец околу 1 кг брашно маско, сол, зачини 1 лажица шеќер 1 морков 1 главичка кромид 1 зелена пиперка …

Повеќе »

(ФОТО) Посен колач на тетка Љупка

Колачот е превкусен, а лесен за подготовка и вистинско освежување на свечените посни трпези – особено за слава. Состојки: 100 г суви сливи 100 г суви кајсии 100 г ореви 100 г лешници 1 голема лажица суво грозје накиснато во рум 1 лажица какао 1 лажичка цимет 200 г шеќер …

Повеќе »