храна

(ФОТО) Непечени лешник гнезда – посни или мрсни

Состојки: 200 мл вода 200 г шеќер 150 г маргарин/путер 100 г црно чоколадо 150 г мелени печени лешници 250 г мелени бисквити Плус: околу 150 г печени мелено-сечкани лешници околу 150 г нугат крем Подготовка: во соодветен сад ставете вода, шеќер, маргарин и чоколадо, па оставете на ниска температура …

Повеќе »

(ВИДЕО) Баунти колач што не се пече

Состојки: 300 г мелени бисквити 200 г црно чоколадо 100 мл млеко Фил: 500 мл млеко 80 г гриз 100 г шеќер 200 г кокосово брашно Глазура: 100 мл слатка павлака 100 г црно чоколадо 40 г путер Подготовка: кора: сомелете ги бисквитите, додајте го чоколадото истопено во млекото и …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Фереро роше“ колач

Славниот колач подготвен во едноставна и лесна варијанта во која вкусот не изостанува… Кора 100 г печени мелени лешници 20 г печени сечкани лешници 100 г млечно или црно чоколадо 100 г путер 80 г шеќер ванилин шеќер прашок за печиво 4 јајца 2 лажици (полни) брашно 1 лажица лечбни …

Повеќе »

(ФОТО) Посни бомбици со сусам и маслинки

Потребно е: 500 г компири варени во лушпа 100 г посен маргарин сол, црн пипер 100 г црни и зелени маслинки 100 г на суво испржен сусам Подготовка: компирите сварете ги во лушпа, излупете и испасирајте заедно со маргаринот, убаво измешајте. Најдобро е смесата да отстои преку ноќ во фрижидер, …

Повеќе »

(ФОТО) Посни шарени бомбици од компири

Потребно е: 1 кг бели компири 200 г посен кашкавал (може и чаден) 200 г лајт мајонез (посен) сол, црн пипер 80 г ленено семе Плус: сечкан магдонос сусам 1 морков малку печени сосени кикирики Подготовка: Сварете ги компирите и испасирајте како за пире. Кога малку ќе се излади, додајте …

Повеќе »

(ФОТО) Јадење од стоен леб со бешамел и спанаќ

Неретко ни останува леб кој се суши и навистина е греота да се фрли. Ви предлагаме стоениот и сув леб да го искористите за подготовка на едно вкусно јадење. Потребно е: стоен леб брашно млеко путер сол Фил: 200 г жолто сирење 200 г бело сирење 2 јајца 350 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) Едноставен и брз ручек

Доколку имате искористете го останатото тесто и филувајте со вашите омилени состојки… Ќе добиете сочна, богато со вкусови и мириси брза пита-пица… Не е потребна прецизност, не можете да згрешите… Состојки: универзално тесто (рецептот можете да го најдете на следниот ЛИНК 350 г мелено месо 1 главичка кромид 250 г …

Повеќе »

(ВИДЕО) Универзално тесто за 5. минути: Меко како „душа“ – за сите видови печива!

Нема домаќинка која не сака да подготви нешто месено набрзина. Овој рецепт е токму за таквите намени! Состојки: 500 мл млеко 5 чаши брашно 1/2 лажичка сол 2 лажици шеќер 11 г квасец 2 лажици масло Инструкции за деталите ан подготовка погледнете во видеото:

Повеќе »

(ФОТО) Предлог предјадење, главно јадење и десерт со Битолска павлака

Поаѓајќи од премисата дека Битолската павлака е „омилена со секој оброк”, но и во секое време, повторно подготвивме 3 различни рецепти за комплетен оброк, односно предјадење, главно јадење и десерт, во кои главната „тајна” состојка е токму таа – Битолската павлака. Навистина одлично се комбинира со сѐ: за брз појадок, …

Повеќе »