храна

(ФОТО) Двобоен колач

Потребно е: Прва смеса: 1 јајце 60 г мелени, печени, лешници 100 г шеќер 100 г маргарин 100 г остро баршно Втора смеса: 4 јајца 100 г шеќер 100 г чоколадо 150 г маргарин или путер 1 лажица остро брашно Глазура: 60 г путер 100 г чоколадо 3 лажички млеко …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколаден куглоф

Потребно е: 2 круши 5 жолчки 3 белки 150 г шеќер 150 г путер 150 г чоколадо за готвење 1 лажица какао 30 мл млеко малку рендана кора од портокал 200 г брашно 1 кесичка прашок за печиво Плус: шеќер во прав за наросување Подготовка: крушите излупете ги, исчистете од …

Повеќе »

(ФОТО) Чоколадни коцки со ореви

Состојки: 250 г шеќер 18 лажици вода 210 г маргарин 150 г мелени ореви 100 г крупно сечкани ореви 250 г мелени бисквити 100 г чоколадо Подготовка:шеќерот и водата ставете ги да зовријат. Тргнете од рингла и додајте маргарин, измешајте да се истопи. Ставете ги мелените ореви, па бисквитите и …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Брзи мафини со спанаќ

Потребно е: 250 г.кори за пита 3 јајца 1/2 лажичка сол 250 г. сирење 100 мл минерална вода 50 мл масло 1/2 кесичка прашок за печиво 50 г. свеж спанаќ малку сусам Подготовка:јајцата со малку сол изматете ги пенесто. Изронете го сирењето и додајте во јајцата. На смесата додајте и …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Киш од праз и сланина на Гордон Ремзи

Потребно е: 200 г сланина маслиново масло за пржење 2 страка праз, ситно исечкан 4 јајца 4 лажици полномрсна павлака 100 г гриер,ситно рендан 2 лажици сечкан магдонос морска сол мелен црн пипер Тесто: 200 г обично брашно малку сол 100 г путер, на собна температура Подготовка:прво подгответе го тестото …

Повеќе »

(ФОТО) Американска мека чоколадна пита на Рејчел Ален

Состојки: За кората: 75 г путер, исечен на коцки + малку за мачкање на калапот 115 г брашно 25 г шеќер 30 г ореви, сечкани многу ситно Чоколаден слој: 30 г пченкарно брашно малку сол 3 лажици какао 175 г шеќер 3 жолчки 450 г млеко 25 г путер 2 …

Повеќе »

(ФОТО) Бисквитен ролат на Рејчел Ален

Потребно е: 150 г путер 110 г шеќер 1 јајце шеќер во прав, за наросување Слој од ванила: 2 лажички екстракт од ванила 150 г брашно 1/4 лажичка прашок за печиво Чоколаден слој: 35 г какао 115 г брашно 1/4 лажичка прашок за печиво Подготовка:рерната загрејте ја на 180 степени.Плехот …

Повеќе »

(ФОТО) Мусака од стар леб: Однадвор крцка а внатре мека и вкусна

Во кујната нема ништо подобро од тоа кога од ништо ќе направиме некое супер јадење. Така, мусаката од стар леб се прави многу лесно, а после неа не останува ништо од лебот кој сме планирале да го фрлиме. После овој рецепт сигурни сме дека поретко ќе ја правите онаа стандардна …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бурек пита без кори

Вака подготвената бурек пита е многу вкусна, а што е најважно, исклучително брзо и лесно се подготвува. Одлична е за ненадејни гости, а со салата може да биде и добр предлог за брз ручек или вечера.Можете да послужите топло, но со еднаков вкус е и кога е ладно. Потребно е: …

Повеќе »