храна

(ВИДЕО) Пита со спанаќ на баба: Најубав појадок!

Ќе ве воодушеви и ’ со изгледот и’ со вкусот… Состојки:2 јајца, 500 г тенки кори, 500 г спанаќ, 2 врзопи млад кромид, 1 – 2 ченови лук, 1 морков, 200 г бело сирење, масло, сол, црн пипер, 1/2 кесичка прашок за печиво, 100 мл јогурт Подготовка:јајцата изматете ги и …

Повеќе »

Започнува „Двеодолива Чоко Стоби Флипс” наградна игра: 576. награди на секои два часа!

Од денеска Витаминка ја започнува големата „Двеодолива Чоко Стоби Флипс” наградна игра. Награди ќе има на секои два часа, дневни, саботни, неделни и месечни. Во наградниот фонд за најсреќните обезбедени се Веспа Aprilia SR 50, iPhone 8, електричен тротинет Segway ES4, акциона камера GoPro HERO7 Silver, електричен велосипед Mi Yubank, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Брзо и уникатно:Поиграјте си со намирниците за поубави чинии!

Колку пати само секому му се случило да размислува како да сервира зеленчук или овошје а да не е монотоно, туку интересно…Посебно за децата кои сакаме да ги привлечеме повеќе да конзумираат свежо овошје и зеленук. Идеите од ова видео ќе ви помогнат на едноставен и лесен начин да сервирате …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Пита со леб“ која има скоро 5. милиони прегледи – проверете зошто

Потребно е: леб за сендвичи моцарела (мек кашкавал по желба) шунка, пршута, сланина рендан пармезан маслиново масло 2 јајца 150 мл. млеко Подготовка: изматете ги јајцта со млекото и во смесата натопете четири големи кришки мек леб, или повеќе правоаголни, според големината на калапот. Една кришка леб натопете во смесата …

Повеќе »

Забележителен успех на македонските винарници на винскиот натпревар во Германија

Шест македонски производители и извозници на вино остварија забележителен успех на реномираниот вински натпревар Mundus Vini што секоја година се одржува во Германија, освојувајќи вкупно 20 високи награди, од кои 15 златни и 5 сребрени медали. На пролетното издание на Mundus Vini во исклучително висока конкуренција од 7.200 вина што …

Повеќе »

(ФОТО) Омлет со брокула како идеален појадок

Состојки: 1/2 пакување замрзната брокула (околу 200 – 250 г) 4 – 5 јајца 100 г кравјо сирење 20 г путер малку сол црн пипер масло Подготовка: путерот и малку масло ставете во тавче па динстајте ја брокулата околу пет минути, ако е потребно додајте малку вода.Зачинете со сол или …

Повеќе »

Колач од чоколадо за кој ви треба само еден сад

Преку викенд главно планираме,покрај добриот одмор и да ги направиме сите оние работи за кои во текот на неделата немаме време. А, една од нив е секако подготовка на нешто слатко. НО, недостатокот на време најчесто не премислува околу подготовката на слатки па ви предлагаме колач кој се подготвува брзо …

Повеќе »

(ВИДЕО) Одличен десерт: Полиен колач без брашно!

Овој десерт ќе го обожувате, едноставен е и не содржи брашно… Состојки:3 јајца, 100 г шеќер, 1 шолја (од 100 мл) млеко, 1 шолја гриз, 1 шолја масло, 100 г мелени бисквити, 100 г мелени ореви, 1 лажица какао, 1 кесичка прашок за печиво, рендана коричка од портокал, 1 кесичка …

Повеќе »

(ВИДЕО) Домашни кифли од „лудо тесто“

Ова е еден од најпознатите рецепти за „лудо тесто“ кое на Балканот е многу популарно. Може да се користи за подготвка на пици, бухтли (полнето тесто како погачки), прженки, кифли па и погачи… Состојки: 250 мл млеко, 1 лажичка шеќер, 40 г свеж квасец, 500 г меко брашно, 500 г …

Повеќе »