(ВИДЕО+ФОТО) Два од два: Новак после голема борба подобар од „бомбардерот“ Раониќ – во полуфиналето со Марин Чилиќ!

Новак Ѓоковиќ, најдобриот српски тенисер, се пласирал во полуфиналето на Мастерсот во Синсинати, откако после три часа и голема борба го победил Милош Раониќ во три сета.
Тенисер од Канада одигра феноменален тенис, сервирал уште подобро, но Новак исто така покажал атомски тенис на Централниот терен.


По повеќе од два и пол часа игра, српскиот тенисер славел во сетови – 7:5, 4:6, 6:3. Ѓоковиќ ќе игра во полуфиналето против Марин Чилиќ, кој го победи Пабло Карења-Буста.
Новак со победата над Раониќ дојде на „два од два” овој ден во Синсинати, откако претходно го одигра натпреварот во четирифиналето со Димитров. Нивниот натпревар беше прекинат поради дожд во четвртокот, така што го продолжија следниот ден.

За среќа на тенисерите дожд не паѓаше попладнето во Синсинати, а Ѓоковиќ успеа да го заврши натпреварот кратко време откако влезе во теренот.

Новак на крај славеше со 2:6, 6:3, 6:4, а во следниот круг играше против Милош Раониќ, два часа, откако Роџер Федерер и Леонардо Мајер го завршија натпреварот.
Мастерсот во Синсинати е единствениот од серијата кој му недостасува на Ѓоковиќ.


Полуфиналето помеѓу Новак Ѓоковиќ и Марин Чилиќ ќе се игра од 20.25 чсот а ќе биде пренесуван на некој од каналите на Спорт клуб.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Годишен концерт на Културно уметничкото друштво Таше Милошевски

Во Спортската сала во Ресен, вечерва, со почеток во 19:00 часот ќе може да уживате …