Tag Archives: марин чилиќ

Федерер го совлада Чилиќ за третото коло на Ролан Гарос

Швајцарскиот тенисер Роџер Федерер се пласираше во третото коло на Ролан Гарос со победа над Хрватот Марин Чилиќ во четири сета. Легендарниот играч, моментално осми на АТП-листата, го сруши 47-от рекет во светот со 6:2, 2:6, 7:6 (4), 6:2 за два часа и 38 минути на „Филип Шатрие“. Шампионот на …

Повеќе »

(ФОТО) КРУНА НА ЉУБОВТА КОЈА ТРАЕ ЕДНА ДЕЦЕНИЈА: Тенисерот Марин Чилиќ стана татко!

Тенисерот Марин Чилиќ и неговата сопруга Кристина го дочекаа своето прво дете Кристина Милковиќ, сопруга на хрватскиот тенисер Марина Чилиќ, вчера родила син. Породувањето, како што пренесуваат хрватските, поминало во ред и без никакви компликации. View this post on Instagram Christmas is coming ❤️🌲⛄❄️⠀ .⠀ .⠀ #CroatiaFullOfMagic #Advent #adventuzagrebu A …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Најдобри постови од светските тенисери минатата недела: Селфи на Федерер, Марин Чилиќ за очекувањето бебе…

ATPTour.com погледнале во најдобрите постови на социјалните мрежи на популарните тенисери… Од Роџер Федерер до Марин Чилиќ, светските топ тенисери биле зафатени и’ вон теренот. Погледнете ги најновите постови на социјалните медиуми од минатата недела да видите што правеле вашите омилени тенисери… Роџер Федерер бил замолен да даде препорака за …

Повеќе »

(ФОТО) Чилиќ предаде – Новак Ѓоковиќ без игра во полуфинале на АТП Мадрид

Новак Ѓоковиќ без борба се пласира во полуфиналето на мастерс-турнирот во Мадрид бидејќи Марин Чилиќ му го предаде мечот пред тој воопшто и да почне. Хрватскиот тенисер изминатата ноќ имал труење со храна. 🇭🇷 Cilic es baja del torneo por un problema estomacal. Djokovic avanza a semifinales del #MMOPEN 😔 …

Повеќе »

Хрватска го освои Дејвис купот- по втор пат!

Хрватската тениска репрезентација е нов шампион во Дејвис купот. „Коцкестите“ во финалето ја совладаа Франција на нејзин терен. Решавачкиот поен за Хрватска го обезбеди Марин Чилиќ кој попладнево со 3-0, по сетови 7:6, 6:3 и 6:3 го совлада Лука Пуј. Конечниот резултат е 3-1 во победи и нема потреба од …

Повеќе »

(ФОТО) Новак Ѓоковиќ: „Знам што ме чека, Андерсон сервира како од топ!“

Новак Ѓоковиќ одиграл уште еден одличен меч во „02“ арената. Го победил Марин Чилиќ со 7:6, 6:2 и сега го чекаат најголемите предизвици во завршницата на турнирот. Прв од нив е саботното полуфинале од 21. часот, а од другата страна на мрежата ќе биде Јужноафриканецот Кевин Андерсон, во реприза на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) АТП Финале: Ѓоковиќ „крунисан“ како број 1, пораз на Федерер

Вчера во „02“ арената во Лондон, пред почнувањето на финалните пресметки на осумтемина најдобри годинава, на Новак Ѓоковиќ му беше доделен пехарот како на тенисер кој годината ја завршува како прв на АТП листата. Ѓоковиќ годината како прв ја завршува по петти пат со што се изедначил со Роџер Федерер …

Повеќе »

(ФОТО) Познати групите за завршниот Мастерс во Лондон: Ѓоковиќ и федерер носители!

По конечното откажување на Рафаел надал кој замина на операција, носители на групите се првиот тенисер во светот – Новак Ѓоковиќ и третиот – Роџер федерер. Во Лондон од 11. до 18. ноември ќе се игра завршниот Мастерс турнир на кој ќе учествуваат осум тенисери. Организаторот ги објави составите на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) УС Опен: Новак Ѓоковиќ убедливо во полуфиналето, Чилиќ „се сопна“ на Нишикори

Новак Ѓоковиќ успеа да го совлада Џон Милман во три сета (6:3, 6:4, 6:4) и да се пласира во своето 11. полуфинале на УС Опен, Грен слемот што го има освоено 2. пати. Ноле беше убедив, со мали проблеми со стомакот кои се рефлектираа во вториот сет, но потоа патот …

Повеќе »