Tag Archives: мастерс

(ВИДЕО) Сет за прилагодување, па доминација: Ѓоковиќ го совлада Руд на последниот Мастерс!

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ со победа го стартуваше завршниот Мастерс во Торино, кога во првото коло од „зелената група“ го совлада дебитантот Каспер Руд со 7:6, 6:2. Torino going OFF for the World No. 1 🔉 5-time champ @DjokerNole is back at the #NittoATPFinals! Stream Djokovic vs Ruud live …

Повеќе »

(ФОТО) ЃОКОВИЌ ВО ЧУДО: Замина со пехар од Париз, а потоа му соопштија неочекувана вест

НОВАК Ѓоковиќ и Данил Медведев приредија вистински спектакл во финалето на парискиот Мастерс, но интересни настани поврзани со тој турнир има и по неговото завршување. Да потсетиме, Новак Ѓоковиќ пристигна во главниот град на Франција желен за некои нови тениски рекорди, но и за реванш против Русинот. Неговата заработувачка од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Светот го обиколи снимката на која Новак Ѓоковиќ титулата во Париз ја прославува со своето „НАЈГОЛЕМО БОГАТСТВО“

Првиот светски тенисер Новак Ѓоковиќ по седми пат во кариерата го освои АТП Мастерс 1000 турнирот во салата Берси во Париз. Тој во финалето го победи вториот играч во светот Русинот, Данило Медведев, со 4:6, 6:3, 6:3. Сепак, една сцена по натпреварот може да ја засени целата приказна на Париз. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Одмазда на Данил: Новак со пресврт кон историскиот 37-ми Мастерс! Победата ја прослави во прегратка на Стефан и Тара!

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го освои мастерс турнирот во Париз, откако во салата „Берси“ го победи вториот тенисер во светот Данил Медведев со 2-1 (4:6, 6:3, 6:3). Rewriting the record books again and again 👏@DjokerNole | #RolexParisMasters pic.twitter.com/7HNuQQSNxq — ATP Tour (@atptour) November 7, 2021 Тоа беше 37-ми триумф за …

Повеќе »

Десетта титула на Надал во Рим

Рафаел Надал го освои Мастерсот во Рим со победа против најдобриот тенисер во светот Новак Ѓоковиќ во три тешки сета 7:5, 1:6. 6:3. Со победата против Ѓоковиќ, Надал ја освои титулата во Рим по десетти пат во кариерата. Натпреварот траеше скоро три часа, при што видовме се што треба да …

Повеќе »

(ФОТО) Јелена Ѓоковиќ на американски новинар му ја „поправила“ пофалбата за Рафа

Сопругата на најдобрата тенисерка на светот, Јелена Ѓоковиќ се огласила на социјалните мрежи по победата на Новак во полуфиналето на турнирот во Рим. Таа го поддржувала Новак, но имала порака и за американскиот новинар Кристофер Клири. „Надал (именка). Шпански тенисер кој ќе се бори без оглед на резултатот и кој …

Повеќе »

(ФОТО) Новак нема да игра во Мадрид поради ТАГА!

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер на светот, неодамна објави дека нема да игра на турнирот во Мадрид, а сега австралискиот новинар тврди дека ја знае причината поради која се повлекол. Оваа одлука ја заинтригира целата светска јавност, па се појавија многу шпекулации зошто тој се решил на овој чекор. Австралискиот новинар …

Повеќе »

Новак не оди во Мадрид – познато е и колку тоа ќе го чини!

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ одлучил да не учествува на Мастерсот во Мадрид. Тој триумфираше на последното издание на турнирот, во 2019. година, кога во финалето го „победи“ Стефанос Циципас со 6:4, 2:6, 6:3. Поради оваа одлука, Новак ќе загуби и бодови, во согласност со новиот начин на бодување …

Повеќе »

Рафа со Циципас за 12-та титула во Барселона

Рафаел Надал без проблеми се пласираше во финалето на АТП турнирот во Барселона. Во полуфиналето, Надал го победи Пабло Карања Буста во два сета за само еден час и 25 минути игра (6:3, 6:2). Надал во недела ќе игра за 12-та титула во Барселона. Натпреварот ќе можете да го следите …

Повеќе »