Tag Archives: Роџер Федерер

(ВИДЕО) Трогателна сцена: Сопругата Мирка, децата и родителите се поздравуваат со Роџер Федерер после неговиот последен тениски натпревар

Завршувањето на дубл мечот на Роџер Федерер и Рафа беше и почеток на пензијата на најславниот тенисер на белиот спорт, па и на спортот воопшто. По пригодните честитки и збогувања од колегите на теренот се симна семејството на Роџер Федерер. Прва му пријде расплаканата сопруга Мирка која со бакнеж и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ШАМПИОНИТЕ НА СОБИР – Ден за паметење на Вимблдон: Спектакуларниот Федерер ги засени сите и дал големо ветување

Организаторите на Вимблдон денеска одржаа спектакуларна церемонија по повод 100. години од Централниот терен во Ол Ингланд клубот, а најголемо внимание привлече доаѓањето на Роџер Федерер. Вимблдон, неофицијалното светско првенство во тенис, првиот и најпрестижниот турнир, се игра од 1877. година, а Централниот терен годинава го слави својот 100-ти роденден. …

Повеќе »

Ѓоковиќ и’ официјално годината ја завршува како прв на светот

Новак Ѓоковиќ со победата против Борна Чориќ 7:6, 6:3 се пласираше во четвртфиналето на турнирот од серија 500 во Виена и го обезбеди првото место на крајот од календарската година. Првиот играч на светот дојде во главниот град на Австрија за да го завери првото место на АТП-листата, а неговите …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Погледнете го апартманот кој најбогатиот спортист на светот, Роџер Федерер, го платил 15. милиони евра

РОЏЕР ФЕДЕРЕР за време на пандемијата на коронавирус се почестил со нов имот. Швајцарските медиуми пишуваат дека тој купил пентхаус во вредност од 15. милиони евра, во кулата Ле Рев, најексклузивната кула во Дубаи, каде стан има и ѕвездата на Формула 1, Фернандо Алонсо. Пентхаусот на 566. метри квадратни на …

Повеќе »

(ФОТО) Прстенот на Мирка Федерер, виден на Вимблдон, дел од накитот вреден 1.000.000 франци со кој ја честел Роџер!

Новинарот Ендрју Кастл ги разбранувал круговите блиски до Роџер федерер и неговата сопруга Мирка со изјавата дека прстенот кој го носела за време на финалето на Вимблдон, „не изгледа како скапоцен накит“ и тоа преку швајцарските медиуми. На помош бил повикан златар, еден од највлијателните во Швајцарија, кој дал свое …

Повеќе »

(ФОТО) Љубовта на Роџер и Мирка трае 19. години: Многумина со години не ја знаеле најголемата тајна на сопругата на Федерер!

Мирка федерер (41) и оваа година на Вимблдон верно го бодрела својот сопруг Роџер федерер (37), тенисерот со најмногу ас сервиси во историјата на Вимблдон.Со оригинално име Мирка Вавринец, сопругата на тениската легенда е една од најпознатите личности во Швајцарија, а до 2002. година и самата професионално се бавела со …

Повеќе »

Надал лесно до нова пресметка со федерер

Во последното четирифинале на денешниот распоред на Вимблдон, Рафаел надал го совлада Сем Квери со 3:0 во сетови – 7:5, 6:2, 6:2. Шпанецот беше премногу силен за Квери кој како да имаше сили само за првиот сет, а откако го загуби за Рафа беше се’ многу едноставно. Рафаел Надал и …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Два од два: Новак после голема борба подобар од „бомбардерот“ Раониќ – во полуфиналето со Марин Чилиќ!

Новак Ѓоковиќ, најдобриот српски тенисер, се пласирал во полуфиналето на Мастерсот во Синсинати, откако после три часа и голема борба го победил Милош Раониќ во три сета. Тенисер од Канада одигра феноменален тенис, сервирал уште подобро, но Новак исто така покажал атомски тенис на Централниот терен. (🎥@TennisTV ) pic.twitter.com/9xd4XKIqbq — …

Повеќе »

(ФОТО) Парите не паѓаат од небо: Нема да верувате што работат децата на најбогатиот тенисер на светот!

Иако само од турнири заработил повеќе од 100. милиони долари,а неговото богатство се проценува на повеќе од една милијарда, швајцарскиот тенисер Роџер Федерер не сака неговите деца да се навикнат на лесен живот. Федерер сакал да им укаже дека не се доаѓа лесно до пари. Тој за време на турнирот …

Повеќе »