(ВИДЕО+ФОТО) Погледнете го апартманот кој најбогатиот спортист на светот, Роџер Федерер, го платил 15. милиони евра

РОЏЕР ФЕДЕРЕР за време на пандемијата на коронавирус се почестил со нов имот.
Швајцарските медиуми пишуваат дека тој купил пентхаус во вредност од 15. милиони евра, во кулата Ле Рев, најексклузивната кула во Дубаи, каде стан има и ѕвездата на Формула 1, Фернандо Алонсо.


Пентхаусот на 566. метри квадратни на Федерер има пет спални соби, тераса од 100 метри квадратни, базен на покривот и приватен хеликоптер.


Неодамна, Федерер за прв пат стана најбогат спортист во светот. Во последните 12 месеци заработил 106,3 милиони американски долари, од кои дури 100. милиони долари од спонзори, вклучувајќи ги Barilla, Moet & Chandon, Rimowa, Rolex, Credit Suisse te Mercedes-Benz.Федерер е првиот тенисер како најплатен спортист вклучен во годишниот список на „Форбс“, кој се објавува во последните 30. години. На второ место е фудбалерот Кристиано Роналдо (105 милиони/45 милиони долари од спонзори). Третото место му припаѓа и фудбалерот, Лионел Меси (104 милиони/32 милиони од спонзори).

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Екран ви ги претставува хедлајнерите на Pinkpop 2024

Екран во неколку објави ќе се обиде да ви ги презентира најголемите музички имиња кои …