Што треба да внимаваат жените: Справување со хормоналното здравје 

Како да се регулира хормоналниот дисбаланс?

Хормоналната рамнотежа е клучна за здравјето на жената, влијаејќи на сè, од расположение до плодност. Еве водич за тоа на што да се фокусирате:


Препознавање на знаците:

Хормоналната нерамнотежа често се појавува како раздразливост, промени во расположението, замор и нагло зголемување на телесната тежина. За време на перименопаузата, која може да започне веќе по 35тата и понатаму во менопаузата, тие може да ескалираат до топли бранови, ноќно потење, срцебиење и нарушен ритам на срцето, појава на отоци, подуеност, акни итн. Проблемот е во тоа што овие хормонални дисбаланси може да бидат и многу мали пореметувања во продукцијата или елиминацијата на хормоните, при што тие не мора да се евидентираат на направените анализи и тестови, но сепак може да дадат силни манифестации и промени во телото, однесувањето или расположението.


Клучни стратегии за управување:

Помалку стрес: Стресот ги исфрла хормоните од рамнотежа. Техниките како внимателноста и јогата можат да помогнат во одржувањето на смиреноста и хормоналната хармонија.


 Јадете паметно: Исхраната богата со зеленчук, немасни протеини и здрави масти може да ги стабилизира хормоните. Ограничувањето на шеќерот и преработената храна е исто така клучно. Се препорачува и додатокот во исхраната  ФЕМ 7 (Femme7) ефикасен за регулирање на хормонални дисбаланси, смирување на тегоби кои се јавуваат како последица на нарушена хормонска продукција и баланс, подобрување на плодноста на жените, како и намалување на нивото на стрес кај жените.

Движете се повеќе: Редовното вежбање поддржува регулација на хормоните преку подобрување на метаболизмот и намалување на стресот.

Повеќе сон: Квалитетниот сон е камен-темелник на хормоналното здравје, особено за време на перименопаузата и менопаузата.

Барајте поддршка: без разлика дали се работи за консултација со здравствена заштита давател на можни третмани како терапија за замена на хормони или приклучување на групи за поддршка, добивањето на вистинската помош е од витално значење.

Помошници од природата: Природните додатоци во исхраната како ФЕМ 7 може да бидат корисни. Содржат екстракт од корен од Мака (Lepidium meyenii Walp.), екстракт од Див јам (Dioscorea opposita Thunb), екстракт од Ашваганда (Ashwagandha.), екстракт од Црвена детелина (Trifolium pratense L.), екстракт од Зелен чај (Camellia Sinensis), екстракт од Млечен трн -Силимарин, (Silybum marianum), индол-3-карбинол. Ако се зема 1 капсула, да се зема наутро, а 2, една наутро, а една попладне, пред ручек, а се за жени на возраст од 18 па до 55/60 години.

Препаратот е наменет за сите жени кои имаат типични симптоми на хормонален дисбаланс или промени кои доаѓаат со годините и намалување на хормонската активност, како што се силна иритабилност, нервоза, променливо расположение и преголема емотивност, депресија, нескротлива желба за храна, подуеност во пределот на стомакот, задршка на течности и отоци, преголема чувствителност на градите, нарушен сон, главоболки и општи грчеви и болки во пределот на стомакот и телото и појавата на чести топлотни бранови, потење и срцебиење (при влезот во менопауза).

Искуството на секоја жена со хормоналните промени е уникатно, што ги прави приспособените стратегии неопходни за ефективно управување. Со решавање на овие предизвици жените можат да ја подобрат својата благосостојба и полесно да се справат со хормоналните промени.

Важно е жените да го гледаат своето хормонално здравје како дел од поголема велнес слика. Редовните прегледи, отворените разговори со здравствените работници и информираноста за хормоналното здравје се клучни за проактивното управување. Преземањето на холистички пристап осигурува дека секој аспект на благосостојбата е земен во предвид и им овозможува на жените да водат поздрав и побалансиран живот. Нарачајте на 02 512 88 88.

 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Доделување на наградите „Гласник на невидливите“ за 2024

Денес во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје, со почеток во 19:30 часот, во организација на Македонска …