Greta Odjakova

Денес е спомен на Свети Григориј Просветител, епископ Ерменски: Пример за победување на верата и покрај сите маки!

Роден е во прочуена фамилија, сродна на персискиот царски дом на царот Арбатан и на ерменското царско семејство на царот Курсару. Кога овие две царски семејства завојуваа меѓу себе, Григориј се оддалечи во Кесарија Кападокијска, каде што прво ја запозна верата Христова, се крсти и се ожени. Од тој брак …

Повеќе »

Дневен хороскоп за сабота, 13.10.2018:Ведри мисли, позитивна енергија и оптимизам ќе го исполнат овој ден, ќе бидете инспирирани и желни да уживате во животот…

Викендот започнува со Месечина во знакот на Стрелец што е одличен старт, конечно после нешто тешкиот период кој е зад нас. Ведри мисли, позитивна енергија и оптимизам ќе го исполнат овој ден, ќе бидете инспирирани и желни да уживате во животот. Ќе бидете инспирирани, по малку детинести, но тоа никако …

Повеќе »

На слончето на Халкбанк му треба име!Биди кум на новата маскота за Детско штедење и можеш да добиеш 10.000 ден

Во октомври, месецот на штедење, Халкбанк ја претстави својата нова маскота за Детското штедење – слонче! Слончето е толку неодоливо, но нема име! Сакајќи на луѓето да им даде можност самите да придонесат во создавањето на оваа нова маскота, Халкбанк објави конкурс за именување на слончето, со тоа што најдобриот …

Повеќе »

Наскоро Clearview започнува со обука за ПР професионалци

Од 24 октомври започнува академијата за ПР професионалец во организација на Clear View Бизнис Тренинг Центар. Оваа академија е наменета за луѓе кои веќе работат во ПР и маркетинг секторот, но и за оние кои сакаат да се збогатат со познавања од оваа област, и за студенти.На оваа академија посетителите …

Повеќе »

(ФОТО) Со „Пред дождот” и „Граница” денеска завршува програмата за Европско културно наследство на „Киненова”

Фестивалот на дебитантски филм „Киненова” во рамки на програмата „Балканската филмска уметност како европско културно наследство го прикажа филмот „Устав на Република Хрватска”, а денеска со проекциите на „Пред дождот” (20 часот, Кинотека на Македонија) и „Граница” на Али Абаси (22 часот, Кинотека на Македонија). Оваа програма се реализира надвор …

Повеќе »

(ФОТО) Здравко Чолиќ: „Жената е столб на куќата, таа подобро ја држи од мажот!“

Миленикот на жените, Здравко Чолиќ, повторно успеал со својот глас да ја воодушеви публиката… Тој неодамна го издаде новиот спот „Ničeg nije bilo između nas”, во кој е наратор, а вели дека на сопругата Александра никогаш не морал да и се правда… „Мојата сопруга навистина не е љубоморна. Ние сме …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Пред концертите Чолиќ го издаде спотот за песната „Ničeg nije bilo između nas”

Песната „Ničeg nije bilo između nas”, која ја освои публиката во регионот е петта нумера од новиот албум на Здравко Чолиќ која фобила и филмска илустрација. Екипата на соработници се одлучила да ја екранизира песната која ја потпишува Александар Сретеновиќ, аранжманот е на Никша Братош, а е направена на филмски …

Повеќе »

Денес е спомен на Преподобен Киријак Отшелник: Столб на Православието, гордост на монасите, моќен исцелител на болните и благ утешител на тажните

Роден е во Коринт од родителите Јован и Евдокија. Татко му беше презвитер, а месниот епископ Петар му беше роднина. Во раната младост, епископот го постави за чтец на соборната црква. Читајќи го Светото Писмо, младиот Киријак ѝ се восхитуваше на Божјата Промисла којашто ги прослави сите вистински слуги на …

Повеќе »

Дневен хороскоп за петок, 12.10.2018:Денес ќе бидете задоволни со себе и својата внатрешна сила и покрај напнатоста…

Конечно дошол ден кога работите полека се стишуваат. Енергијата полека паѓа, мудроста ги надвладејува избрзаните постапки, се’ полека го добива саканиот облик. Денес ќе бидете задоволни со себе и својата внатрешна сила. Иако Сонцето е во квадрат со Плутон и зборува за некаква напнатост која постои во нашите животи,сепак е …

Повеќе »