Greta Odjakova

Еве колку чекори треба да направите дневно ако сакате да ослабнете

Кога зборуваме за одење постои онаа вообичаена заблуда дека дневно треба да направите 10. илјади чекори за да ги загубите несаканите килограми. „Одењето би требало да биде дел од вашата дневна рутина без оглед на се“, рекол личниот тренер Скот Леидлер. Една британска студија открила дека одењето може да го …

Повеќе »

(ФОТО) Андрија Милошевиќ ја открил тајната на слабеењето со кое сега е полесен за 20. килограми!

Српскиот глумец Андрија Милошевиќ се наоѓа во најдобра животна фаза. Го прави тоа што го сака, а линијата ја довел до совршенство. За една година му успеало да ослабне 20. килограми и тоа дури откако сфатил дека диетите не се решение. Имено, Милошевиќ неколку пати се обидувал да ги симне …

Повеќе »

Нови детали на истрагата: Пилотот бил далтонист – не смеел да вози ноќе!

Емилиано Сала настрадал на 21. јануари, авионот кој го превезувал од Нант до Кардиф се урнал во Англискиот канал. BBC објавил нови детали за истрагата која покажува дека Давид Иботсон не смеел да пилотира таа вечер… Давид Иботсон (59), пилотот кој го превезувал Емилиано Сала, бил далтонис, далековид и немал …

Повеќе »

Ретка медицинска појава: Жена со две матки родила момче, а после 26. дена и’ близнаци

Докторите во Бангладеш истакнуваат дека никогаш не наишле на ваков случај… 20.годишната Арифа Султанa, минатиот месец родила момче со нормален процес на пораѓање, но докторите го испуштиле присуството на втората бременост, пренесува Гардијан. Таа ги запрепастила лекарите раѓајќи здрави близнаци 26 дена после раѓањето на првото дете. За време на …

Повеќе »

Од ноќеска почнува летното сметање на времето

Ноќеска завршува зимското и почнува летното сметање на времето.Стрелките на часовникот ќе се поместат за еден час нанапред, односно 2 часот ќе се смета за 3. Летното сметање на времето во 2019 година завршува на 27 октомври во 3 часот со поместување на часовникот за еден час наназад, па 3 …

Повеќе »

(ФОТО) Дејан се бори со тумор на Тимус жлездата и потребна му е нашата помош

Дејан Наумоски има 26 години и има дијагностициран тумор на ТИМУС жлездата. Тимусната жлезда е одговорна за производство на Т-лимфоцити и е од суштинско значење за имунолошкиот систем. Тие се јавуваат со стапка од само 3 случаи за секои 2 милиони луѓе и можат да се прошират на срцето и …

Повеќе »

Вардар денеска против ППД Загреб за заверка на пласманот во Ф4

„Имаме одличен резултат од првиот меч во Загреб. Сепак, не смееме да се опуштаме. Никако не смееме да заборавиме дека Загреб е одлична екипа. Мораме да продолжиме во наш стил и да го одиграме сериозно овој натпревар…“ Екипата на Вардар денеска го игра реваш-дуелот од осминафиналето на Лигата на шампионите …

Повеќе »

По трагедијата на семејството Мирчовски им помогнува цело Русиново: Поставени темелите а за три месеци ќе добијат нова куќа

Нова градба и нова среќа за Мирчовски од Русиново чија куќа пред пет дена целосно изгоре во пожар. Веќе денес, тамони жители, роднини и пријатели на семејството, се здружија и започнаа да градат нова куќа, информира ТВ СТАР. „Денес почнавме да градиме. Се собраа роднини, соселани , пријатели, голема благодарност …

Повеќе »

(ФОТО) Браво за Хрватска: За еден ден собрале половина од 2,8 милиони долари за лекување на двегодишно девојче болно од лекукемија

Од вчера Хрватска е во акција за собирање средства со кои ќе и се овозможи лекувањето на малечката Мила која е болна од специфиен вид леукемија. Поради невозможното – родителите да го соберат потребниот износ – била отворена страна за собирање на потребните средства… Семејството и пријателите осмислиле страница каде …

Повеќе »