Среќен роденден Верица Пандиловска !!!

Верица Пандиловска е родена на 13 мај 1973 година во Тетово. Таа завршила нижо музичко училиште (отсек виоли­на), како и Средно музичко училиште (отсек соло-пеење). На музичката ака­демија продолжила со соло-пеење, а по две години отсекот го променила со теорет­скиот дел.

Нејзиното прво појавување било на премиерата на филмот „Arizona Dream“ во Универзалната сала во Скопје, каде таа ја отпеала традиционалната „Калеш бре Анѓо“. Првата солистичка песна „Вратете го богови“ ја испеала на фестивалот Интерфест во Битола во 1994 година. Песната ја компонирал Драган Вучиќ, а за изведбата Верица била наградена како најдобар интер­претатор.


Следната година (1995), на Скопски фестивал отпеала песна од Љупчо Цветковски – Ти не разбираш, која подоцна била прогласена за најс­лушана меѓу два фестивала. Следела пауза до 1999 година, кога на Макфест настапила со „Без здив“, песна од Тоше Поп-Симонов, во чие студио биле снимени и претходните две песни. Следувале: Знаеш дека знам (Скопски фестивал 2000, награда за најдобар текст за Тоше Поп-Симонов) и Нема зошто (Макфест 2001, награда за интер­претација), по кое се дистанцирала од фестивалите.

По две години кариерата ја продолжила со хитовската Кучкин син, а една годи­на подоцна, 2004/05 со Дај ми вино. Следната Капка пот (автори: Владо Ја­невски и Дарко Димитров), била промовирана во јуни 2006 година, а Живо­тот е (композиторот Дејан Миличевиќ бил инспириран од шпанскиот мелос, додека текстот го напишала Калиопи) во јануари 2007. За поголемиот дел од песните Пандиловска снимила спотови, кои ги режирале Тоше Поп-Симонов, Дејан Миличевиќ и 3Д продукција. Во 2007 бил врвот на нејзината кариера со промоција на нејзиниот прв професионален албум „Бело знаме“ кој ги содржал националните хитови како „Кучкин син“, „Без здив“, „Капка пот“ и многу други.


Среќен роденден Верица ти посакува редакцијата на Екран.

 


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …