Tag Archives: Италија

ТАГАТА ЈА НАДМИНАЛА НАДЕЖТА: Италија во ковид бранот кој го променил народот

ИТАЛИЈА го живее вториот бран на вирусот корона сосема поинаку од првиот и е далеку од мартовскиот ентузијазам, иако минатата пролет беше целосно затворена . „Тагата ја надмина надежта“ – е насловот на истражувањето спроведено од истражувачкиот институт SWG во Трст, спроведено врз голем број испитаници од 9. до 15. …

Повеќе »

(ВИДЕО 18+) СРАМОТА – ВОЗНЕМИРУВАЧКА СНИМКА КОЈА ЈА ПОТРЕСЛА ИТАЛИЈА: Пациент заболен од корона умира во тоалет!

Видеото од постар човек, заболен од вирусут корона, кој умира во тоалетот во болницата во Неапол, стана вирално во Италија, а генералниот директор на болницата Ѓузепе Лонго рекол дека е тажно што ваквите настани се предмет на експлоатација. Според АНСА, мажот бил лекуван од вирусот корона во болницата Кардарељи, но …

Повеќе »

(ВИДЕО) ЉУБОВ ПОСИЛНА ОД КОРОНА: Италијанец (81) не можел да ја посети сопругата па и свирел пред болницата!

АКО музиката е храна на љубовта, само свирете ја – особено кога пандемијата ќе ве остави со толку малку други опции. Таа логика ја искористил и Италијанецот Стефано Бодзини (81), кој не можел да ја посети својата болна сопруга во болницата, па седна пред неа и започнал да свири на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Сликите од Италија предупредување до целиот свет: „Луѓе, ова е кошмар“

Вториот бран на коронавирус ги фрли на колена здравствените системи низ цела Европа – и Италијанците повторно доживуваат кошмар што треба да биде предупредување за нас. „Вака изгледаат драматичните услови во здравствената заштита во Пиемонт. Немаме повеќе зборови“, велат медицинските сестри на Нурсинда, нивниот синдикат во Италија. Вкупно 41.063 лица …

Повеќе »

(ФОТО) Раскошна венчавка на синот на Берлускони: Свадба под маски но таткото не бил присутен

Раскошната венчавка на синот на поранешниот италијански премиер Силвио Берлускони се одржала во Милано на 7. октомври, но деталите и фотографиите се сега објавени. Луиџи Берлускони, 32-годишниот и најмлад син на Силвио Берлускони, стапна на луд камен, во брак со Федерика Фумагали (31), која блескајќи во венчаницата, го оправда својот …

Повеќе »

Покрената истрага против Кристијано Роналдо

Го прекршил протоколот за ковид – 19 Италијанскиот министер за спорт Винченцо Спадафора инсистира на истрага дека фудбалерот на Јувентус, Кристијано Роналдо го прекршил протоколот за Ковид-19, објавија медиумите во таа земја. Спадафора смета дека Роналдо не смеел да го напушти Торино со цел да игра за репрезентацијата на Португалија …

Повеќе »

(ВИДЕО) АПЕЛ – „ЛУЃЕ, КОРОНАТА НЕ Е ЧУМА“: Италијански виролог застанал против хистеријата во врска со панедмијата на КОВИД – 19: Новиот карантин би бил смртоносен!

Италијанскиот виролог Џорџо Палу изјавил дека вирусот корона е опасен, смртоносен за некои, но дека, генерално, смртноста е ниска и, секако, не е на ниво на чума. „Ние мора да престанеме со оваа хистерија“, рекол Палу во интервју за дневниот весник „Кориере дела сера“, кој се смета за главен гласник …

Повеќе »

(ФОТО) КАКВА СРЕДБА: Двајца Македонци во ист хотел – во Италија: Благој Нацоски и Горан Пандев

Животот ги однесе во Италија но не ги заборавија своите корени… Македонските успешни претставници – Благој Нацоски во сериозната музика и Горан Пандев во фудбалот сосема случајно се сретнале во ист хотел – секако во Италија… Како што може да се види од фотката и двајцата имаат заштитни маски, кои …

Повеќе »

КАМПАНИЈА ОДИ ВО КАРАНТИН – Гувернерот: „Не сакам повеќе да гледам камиони со мртовечки сандаци!“

За 24 ЧАСА во Италија, експлодирал бројот на нови позитивни на коронавирусор, 19.143, за над 3.000 повеќе од вчерашниот број, 91 пациенти починале. Најголемиот скок, како и претходните денови, е забележан во Ломбардија, каде биле евидентирани скоро 5.000 новоинфицирани лица, и покрај воведениот полициски час од 23. часот, но тој …

Повеќе »