Tag Archives: Италија

„УДАРОТ ГО ПОМЕСТИ КРЕВЕТОТ“: Силен земјотрес ја погодил северна Италија

Силен земјотрес со јачина од 4,8 степени според Рихтеровата скала синоќа околу 20. часот ја погодил северна Италија. Според EMSC, епицентарот бил на длабочина од 15. километри. Удрил на 25. километри од Модена. 🔎 Historical seismicity in #Modena. The colored dots represent the #earthquakes that have stroke the region from …

Повеќе »

Италијанска донација од над 250.000 дози Фајзер за Македонија но и современи машини за медицинскиот сектор во вредност од над 2,5 милиони евра

Вчера во попладневните часови, во Скопје пристигна првиот дел од италијанската донација од 250.380 вакцини Pfizer (втората пратка пристигнува во среда, 9. февруари). Ова е најголемата донација досега направена од една земја за Северна Македонија, како што најави министерката за внатрешни работи на Италија, Лучана Ламорџезе, при нејзината посета на …

Повеќе »

Починала Моника Вити – кралицата на италијанскиот филм

Засекогаш единствената вистинска Модести Блејз. Родена е во Рим во 1931. година како Марија Луиза Чечарели. Имала, како што вели, многу несреќно детство, семејството ја омаловажувало, а односот со мајка и бил многу комплициран. Како единствена ќерка чувствувала дека ја третираат сосема поинаку од нејзините браќа: “Имав многу строги родители. …

Повеќе »

(ВИДЕО) Избор за претставник на Македонија за Евровизија 2022: Кој е вашиот фаворит?

Преслушајте ги селектираните топ 6. песни и изведувачи и гласајте за оној кој најмногу ви се допаѓа и сметате дека најдобро ќе не претстави на евровизиската сцена во Торино годинава. Можете да гласаое само еднаш за една композиција. Платформата за гласање ќе биде отворена седум дена од промоција на песните, …

Повеќе »

(ФОТО) Веќе имаме фотографија на 2022 година: Цел свет во солзи!

Сликата на малиот Мустафа и неговиот татко Мунзир Ел Незел, на која и двајцата имаат широки насмевки на лицата, се „заканува“ да стане фотографија на 2022 година. Мустафа и неговиот син веќе беа протагонисти на наградуваната фотографија со наслов „Тешкотијата на животот“ направена од турскиот фотограф Мехмет Аслан, која минатата …

Повеќе »

(ФОТО) Само за оние со длабок џеб – погледнете како изгледа новиот воз „Ориент експрес“!

Познатиот „Venice Simplon Orient Express“, кој вози патници од Венеција до Лондон, ќе се соочи со нов ривал во 2023 година кога „Orient Express La Dolce Vita“ ќе тргне на своето прво патување. Новата железничка услуга со седиште во Италија (сопственост на хотелската групација Accor) се надева дека ќе ја …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГОТ ЈА „ОКОВАЛ“ ЕВРОПА: Се забелело во Швајцарија, Италија и Германија, невремето донесе студен фронт

ДЕЛОВИ од Европа се под снежна покривка, а најголеми врнежи се забележани во Австрија, Швајцарија, Италија и Германија. Силен снег вчера почна да паѓа во некои делови на Австрија, а особено бил забележлив во Јужен Тирол, односно на алпските премини Бренер и Ресија, кои ги поврзуваат австриските и италијанските Алпи. …

Повеќе »

(ФОТО) Лејди Гага потполно гола на фотографиите за италијански и британски „Вог“

Поп ѕвездата Лејди Гага ги краси насловните страници на италијанското и британското списание „Вог“ за ноември и декември оваа година. Гага во фото едиторијалот позирала целосно гола и зборуваше за својата нова улога на Патриша Регани во филмот „Гучи“ кој ќе излезе на 24. ноември годинава. Фотографиите ги објави и …

Повеќе »

Во болниците во Рим се’ повеќе невакцинирани: „Станав празна вреќа без сила“

Повеќето пациентите кои страдаат од ковид на интензивна нега во една римска болница не се вакцинирани, затоа многумина повикуваат италијанските анти-вакцини да се вакцинираат. Франчесо (41), пациент во болницата за коронавирус ICC Casalpalocco, рекол дека се противи на вакцината, но ќе се вакцинира ако може да го врати времето назад. …

Повеќе »