(ФОТО) Родено БЕБЕ тешко речиси СЕДУМ и пол килограми: Погледнете како изгледа!

На 18 јануари, Клајдијан Сантос дос Сантос го родила својот син Анџерсон со царски рез.
Таа била хоспитализирана во болницата Падре Коломбо во Паринтинс, Бразил на редовни консултации, но лекарите потоа сфатиле дека бебето е преголемо за мајката да го носи до полниот термин, па ја породиле со царски рез.
Анџерсон е во инкубатор, а со тежина од 7,3 килограми и должина од 59 сантиметри, се верува дека е најголемото бебе родено во Амазонас, една од 26-те сојузни држави во Бразил. И’ мајката и детето се во добра здравствена состојба, известува Daily Mail.


Во Бразил рекордот за најголемо бебе го држи Адемилтон дос Сантос, кој е роден со царски рез во 2005 година. Тој тежел 8 килограми. Најголемото бебе некогаш родено е Ана Бејтс. Девојчето тешко 10,2 килограми е родено во 1955 година во Италија.

Фото: Илустрација


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ГОВОРОТ НА ТЕЛОТО ОТКРИВА СЕ: Погледнете кои гестови ги користат мажите кога се заљубени, а кои гестови мажите кога не се заинтересирани

Препознајте ги скриените сигнали испратени од личноста што ви се допаѓа Некои врски едноставно започнуваат …