(ФОТО) КОНТРОВЕРЗЕН УМЕТНИК – Театар во Италија го откажал настапот на балетан бидејќи имал тетоважи на Путин

Раководството на театарот „Арчимболди“ во Милано го откажал настапот на балетанецот Сергеј Полунин, кој има три тетоважи на рускиот претседател Владимир Путин.

Тој требало да настапи во овој театар на 28. и 29. јануари, а на веб-страницата на театарот објавија дека решиле да ја откажат неговата изведба на балетот по бројните реакции на социјалните мрежи. Додаваат дека ова го решиле поради политичка и морална одговорност.


This image has an empty alt attribute; its file name is sergej-polunin.jpg

Тие истакнаа дека се на страната на Украина и дека биле домаќини на голем број руски уметници и групата Pussy Riot. Ројтерс објави дека балетската претстава „Rasputin – Dance Drama“ првично требаше да се изведе во 2019 година, но е одложена.
Сергеј е поранешен директор на Кралската опера во Лондон. Роден е во Украина, а руско државјанство добил во 2018 година. Овој септември тој изведе танц во воена униформа за паднатите руски војници во Узбекистан. Узбекистанските власти тогаш изјавија дека тој отстапил од договорената програма.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

FAME’S Institute Unplugged Session на Плоштад „Коцка“ во Автокоманда

Денес, со почеток во 20:30 часот на плоштадот „Коцка“ во Автокоманда, ќе имате можност да …