Tag Archives: милано

(ФОТО) Секси чевлите на Рита Ора предизвикале кавга на социјалните мрежи

Рита Ора е пејачка која често ја гледаме во секси изданија, а нејзините модни избори често предизвикуваат поделени реакции. Еден аутфит на модната недела во Милано предизвикал големи полемики. Рита Ора, музичка sвезда со косовско потекло, беше вистинска street style sвезда на Модната недела во Милано. Познато е дека поради …

Повеќе »

Трансфер или добар деловен потег:Меси купува куќа во Милано

Италијанската фудбалска јавност е на нозе, откако медиумите ја потврдија веста дека Лионел Меси купува куќа во Милано. Според информациите на „РАИ“, таткото на Меси деновиве ќе пристигне во Милано за да купи куќа, а тоа ги подгреа шпекулациите за евентуален трансфер на Аргентинецот во Интер. Сепак како што тврди …

Повеќе »

Порака со љубов и надеж во овие тешки времиња: Андреа Бочели, за Велигден, ќе пее во празна катедрала во Милано

Пренос во недела од 19. часот на YouTube Познатиот италијански тенор Андреа Бочели на католички Велигден ќе настапи на празната Duomo Cathedral во Милано, а настапот ќе се емитува преку Јутјуб од 19. часот. Настапот за Велигден оваа година ќе биде малку поинаков поради пандемијата на коронавирусот, но како што …

Повеќе »

(ВИДЕО) ДАЛИ ГО САКАМЕ ОВА И КАЈ НАС – ДИРЕКТНО ОД МИЛАНСКАТА БОЛНИЦА НА УЖАС: Италијанска медицинска сестра детално опишала со што се соочува персоналот!

Медицинска сестра, Даниела Конфалонери, која во Италија неисцрпно работи за да спаси животи од новиот вирус КОВИД-19, се јавила во живо од болницата и раскажала како изгледаат деновите на најтешката борба која ја погодила оваа земја. Таа, видно исцрпена, се обиделада ја пренесе тековната состојба на работите: “Работиме под голем …

Повеќе »

(ВИДЕО) Помошта од Кина со остри критики кон Италијанците:„Дали вие воопшто размислувате?“

„Ве советувам веднаш да ги сопрете сите економски активности и да ја намалите мобилноста на луѓето. Сите треба да останете дома, човечките животи се најважни“, изјавил Шуопенг. Бројот на починати во Италија досега го надмина бројот на починати во Кина од каде опасниот коронавирус се прошири насекаде низ светот. Со …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМКА ОД БОЛНИЦА ВО МИЛАНО ПОКАЖУВА КОЛКУ Е ОПАСЕН КОРОНАВИРУСОТ: Уште еден доказ зошто е најдобро да останеме дома!

Северот на Италија е посебно погоден со коронавирусот, а снимката од една миланска болница, поточно од интензивна нега, е доказ колку е тешка ситуацијата. Целата болница е наменета само за пациентите заразени со вирусот Ковид – 19, а бидејќи собите се преполни, кревети има и по ходниците. Иако, некои пациенти …

Повеќе »

МИЛАНО ВО ИЗОЛАЦИЈА: Се забранува влегување и излегување во градот, не работат школи и театри, а за кафулињата важат псоебни правила…

Италијанската влада ќе го изолира регионот на Милано и неколку други северни области за да се справи со епидемијата на коронавирус. Мерките ќе бидат во сила до 3. април и ќе вклучуваат – забрана за влез или напуштање во регионот и движење во него ќе се овозможи само од итни …

Повеќе »

(ВИДЕО) НЕ СЕ СИТЕ ЗА СЕЛФИ – БЕРЛУСКОНИ ПОЗИРАЛ ВО ЗАГРЕБ ПА ПАДНАЛ: Итно префрлен во болница во Милано!

Поранешниот италијански премиер, осумдесет и тригодишниот бизнисмен, Силвио Берлускони, сопственик на холдинг-медиумите „Финивест“, бил пренесен во четвртокот со авион на компанијата од Загреб во Милано од Загреб, каде паднал и се повредил. Тој веднаш бил пренесен во приватната клиника Мадонина – Богородица, каде била отфрлена првата претпоставка дека го скршила …

Повеќе »

(ФОТО) „Body Positive Catwalk“- „Модна писта за позитивна слика на телото” во Милано

Втора година по ред се одржа специфичен настан, „флеш моб” кој ги изненади посетителите на Пјаца Дуомо во Милано. На почетокот на март, Лаура Броши, повторно организираше „Модна писта за позитивна слика на телото”, настан на кој како главен поддржувач се јави LISCA. Жени од сите облици, големини, бои и …

Повеќе »